Ako by malo vyzerať prvé auto po získaní vodičského preukazu?

Ako by malo vyzerať prvé auto po získaní...

Ako by malo vyzerať prvé auto po získaní vodičského preukazu?

Kúpa prvého auta hrá rozhodujúcu úlohu v životoch nás všetkých. Ovplyvní to náš nasledovný postoj k vedeniu vozidla, ovplyvní to naše budúce voľby automobilov. Pretože je v ponuke obrovský výber, nie je to pre žiadneho začínajúceho vodiča ľahká úloha. Určite vyhľadajte radu od odborne znalého človeka, ktorý má skúsenosti a vie posúdiť stav vybraného automobilu a tiež to, či je dané vozidlo vhodné na to, na čo sa bude používať. Aké auto by si mal zvoliť mladý človek s čerstvým vodičským  preukazom, by bolo ťažké povedať, ale môžeme pomôcť tým, ktorí prvýkrát  ochutnávajú potešenie  z jazdy a riadenia motorového vozidla.

Každý, kto má na to si môže samozrejme kúpiť nové auto z výrobnej linky k novému vodičáku , ale to nie je rozumné a pravdepodobne by to nebolo ani ekonomické. Márne drží mladík v ruke vodičský preukaz veď počas cvičených jázd  za tých 30 - 50 hodín nezíska dostatočnú rutinu na to, aby vždy a určite dobre dodržal rozostupy vzdialeností medzi autami, aby sa bezpečne vyhol ťuknutiu a pri parkovaní aby nepoškriabal bok auta, alebo náhodou nevybehol na kraj obrubníka. Aj tieto malé poškodenia môžu spôsobiť nákladné výdaje na opravu, nehovoriac o vážnejších škodách spôsobených  na novom aute. Okrem opravy akéhokoľvek poškodenia je potrebné brať do úvahy aj servis, údržbu, náklady na poistenie a spotrebu. Tínedžer môže dostať vysnívané vozidlo od starých rodičov pri ukončení štúdia, ale mu nebudú nevyhnutne financovať neskôr vznikajúce náklady. Či už sa zlatý chlapec zamestná alebo študuje ďalej, zvyšovanie výdavkov spojených s autom mu môže robiť problém. Je preto dôležité vybrať si auto podľa obsahu svojej peňaženky a rozpočtu!   

Je tiež potrebné mať na pamäti, že je ho ľahšie neskôr predať! V prípade honosného automobilu a typu, ktorý sa v Európe oficiálne nepredáva na trhu, nemôže predávajúci očakávať veľký záujem o kúpu.

Kúpa prvého auta by mala byť  taká, ktorému nevadia častejšie poškodenia a poruchy kvôli nízkej rutine, malo by to byť auto, ktoré je možné získať lacno a rýchlo. Ide o automobily vyrobené v Európe vrátane automobilov a značiek z ďalekého východu, ktoré vyrábajú v rámci európskych krajín.

Keďže kupujúci, ktorí prvýkrát kupuje auto, nemá dostatočné vodičské schopnosti, je vhodné začať jazdiť s menším, pohodlným, relatívne ľahko ovládateľným a hlavne nezničiteľným vozidlom. Ako napríklad Suzuki Swift, Škoda Fabia, Opel Astra, Ford Fiesta, Toyota Corolla,… Príliš silné auto bez rutiny môže byť nebezpečné pre začínajúceho vodiča a nemusí byť schopný ovládnuť auto. V lepšom prípade sa naučí riadiť auto, ktoré bude teraz vlastniť.

Pre tých, ktorí sa chcú naučiť na lacnejšom aute a oboznámiť sa s bezpečnou jazdou, považujeme za najvhodnejšie ojazdené vozidlo, ktoré je však v dobrom technickom stave. Aj keď vieme, že mladí ľudia sa radi predvádzajú vonkajším vzhľadom auta, farbou, dizajnom, doplnkami, sú pre nich veľmi dôležité, stále ich treba presviedčať o priorite stavu a spoľahlivosti vozidla. Pretože začiatočníci robia na cestách chyby častejšie, nie je zanedbateľná ani bezpečnosť. Základom je mať v aute  viacej airbagov s dobrým nárazovým testom. Výhodou je aj cúvací radar a asistent udržiavania jazdy v jazdnom pruhu. Následne potom môžu byť aspekty trendovosti a štýlu.

Na záver sa pokúsme presvedčiť začínajúcich nových vodičov, aby pred uzatvorením zmluvy s predajcom nevynechali bezplatné skúmanie genézy vozidla! Servisná platforma vozidla vám umožňuje dozvedieť sa viac o životnom cykle vášho automobilu. Ak tak prvovodiči urobia, nebudú ťažko spracovateľným sklamaním, že dlho očakávané prvé auto bolo ukradnuté alebo len zostavené z 3 ďalších.

Po niekoľkých rokoch praxe, keď sa riadenie vozidla stalo pre mladých ľudí už zručnosťou, môžu ich s pokojným srdcom vymeniť, na základe ich skúseností, požiadaviek a vkusu - k vysnívanému vozidlu. Ale ak im teraz pomôžeme s výberom „učiaceho sa vozidla“ budú v dobrom spomínať a to s dobrým srdcom aj o desaťročie neskôr. Toto bolo moje prvé auto!