Ako môžete ušetriť palivo?

Ako môžete ušetriť palivo?

Ako môžete ušetriť palivo?

S autom je život oveľa ľahší ako bez neho. Vďaka tomu ľahšie vyriešite svoje každodenné záležitosti, ako sú veľké nákupy, chodenie do práce, preprava detí do školy, a v daždivom počasí sa môžete cítiť obzvlášť príjemne, ak sa autom dostanete z jedného bodu do druhého. Táto pohodlná cesta je však drahý spôsob prepravy! Prvým veľkým výdavkom je kúpa vozidla, potom prichádza na rad poistenie, daň, servis, údržba, technická skúška STK a samozrejme nie sú zanedbateľné ani náklady na pohonné hmoty. Niektoré z výdavkov sú fixne dané, nemôžete na nich ušetriť, ale  môžete vplývať podľa okolností na starostlivé zaobchádzanie s motorom! Pri správnych návykoch pri používaní auta môžete ušetriť viac, ako si myslíte! V takom prípade vám ponúkneme nápady, ako ušetriť na nákladoch na palivo a ako môžete znížiť spotrebu pohonných látok? 

Naše tipy sú nasledovné:

  • Používajte kvalitné palivo! 

Vozidlo na dosiahnutie rovnakého výkonu spaľuje viac nekvalitného paliva.

  • Kúpjte si olej odporúčaný výrobcom automobilu!

Ten bude ideálny pre typ a výkon vášho automobilu. Ak mazivo nezabezpečuje správne mazanie dielov, spotreba stúpa so zvyšujúcim sa trením. Ak nevymeníte olej podľa potreby po 10 000 kilometroch alebo raz ročne, bude to mať svoje následky.

  • Vyberte si kvalitné pneumatiky!  

Pneumatiky s nízkym valivým odporom podporujú zníženie spotreby. Štítok na pneumatike, ktorý obsahuje okrem úspory paliva aj ďalšie cenné informácie, ktoré vám pomôžu vybrať si tie pravé. Pri rozhodovaní tiež stojí za zváženie, na akých cestách budete svoje auto používať!

  • Tlak vzduchu v pneumatikách kontrolujte minimálne každé 2 týždne.  

Vždy, s prihliadnutím na zaťaženie, sa odporúča tlak upraviť na hodnotu uvedenú v špecifikácii od výrobcu. Už pri tlaku nižšom, ako je odporúčaný, pri poklese tlaku iba o 0,2 baru sa spotreba paliva zvyšuje o 1%!

  • Jazdite s pneumatikami, ktoré sú vhodné na teplotné a poveternostné podmienky.

Ak je auto v letných podmienkach prevádzkované so zimnými pneumatikami, valivý odpor sa zvyšuje, ľahšie sa opotrebúvajú, čo má za následok zvýšenie spotreby. Ak však v zime používate letné pneumatiky, auto dostane šmyk a tu neustála korekcia spôsobuje zvýšenú spotrebu.

  • Vypracujte a vytvorte si správne jazdné návyky!  

Plynulá jazda, postupné spomaľovanie a akcelerácia šetria palivo. Vyvarujte sa častému a nepretržitému brzdeniu, náhleho vysokého plynu, veľmi rýchlej jazdy a sérií zastávok! Tomu môže pomôcť plánovanie trasy pred jazdou. Používanie motorovej brzdy má vplyv, ako šetriť tiež peňaženku. Zastavte motor pri dlhšom státí.

  • Odstráňte nepoužívaný strešný nosič a nosič bicykla!  

Ak tak urobíte, môžete tým dosiahnuť 5-10% zníženie spotreby paliva, pretože to zlepší aerodynamiku vozidla, čo sa pozitívne prejaví na spotrebe paliva.

  • Vykonajte všetky potrebné údržby včas!  

Bezproblémová prevádzka zaručuje optimálnu spotrebu! Ak pocítite extrémnu spotrebu paliva, môže to znamenať aj poruchu vozidla.

  • Zbytočne nepoužívajte svetlomety ani klimatizáciu! 

Ich použitie môže mať tiež za následok 10-15% zvýšenie spotreby.

  • Vyložte nepotrebné veci z auta!  

Pretože spotrebu paliva ovplyvňuje aj hmotnosť vozidla, vyhnite sa preťaženiu vozidla! Nestojí za to ukladať do auta veci, ktoré na ceste nebudete potrebovať.

Možno to pokladáte za  zanedbateľné opatrenia u vyššie spomenutých metód úspory, ale ich zvládnutím budete môcť ušetriť značné množstvo paliva. Ak vyrážate na cesty, použite všetky uvedené pokyny kvôli úspore paliva, čím ušetríte peniaze! Určite to stojí za vyskúšanie!