Ako zabezpečiť, aby bolo naše auto bezpečné pre malé deti?

Ako zabezpečiť, aby bolo naše auto bezpečné pre...

Ako zabezpečiť, aby bolo naše auto bezpečné pre malé deti?

Podľa štatistík sa na cestách vyskytuje značná časť úmrtí detí. Bezpečnosť detí má pre rodičov prirodzene prvoradý význam, takže na predchádzanie nešťastiam musíte venovať zvýšenú pozornosť. Preto ponúkame pomoc a vysvetlíme vám pravidlá prepravy detí. Dodržiavanie predpisov môže významne znížiť počet smrteľných nehôd a riziko zranenia.

Bez ohľadu na to, ako veľmi dôverujeme nášmu šťastiu, bez ohľadu na to, ako ďaleko dieťa odvezieme autom, bez detskej sedačky to nezvládneme! A to nielen kvôli jeho povinnému použitiu! Ale hlavne na ochranu nášho dieťaťa! Riziko je obzvlášť vysoké pre malé deti, ktorých nedozreté kosti a svaly ešte nedokážu odvrátiť náhly fyzický náraz.

Aj keď sa používa detský nosič, detská sedačka alebo podsedák, nesmiete si nechať ujsť kontrolu, či sú pred každým odchodom bezpečne pripevnené. Nastavenie bezpečnostného pásu, použitie nesprávnych kotvových úchytiek, môže stáť život dieťaťa. Dobre namontovaná detská sedačka sa nesmie pohybovať!

Týmto sa chyba nekončí! Predpokladajme, že v aute je ideálne zabezpečené zariadenie na prenášanie detí, ale dieťa v ňom umiestnené už nie je správne pripútané. Okrem toho, že nesprávne nastavený bezpečnostný pás môže spôsobiť zranenie, môže dieťa v prípade kolízie vyletieť aj zo sedadla! Vždy je dôležité nastaviť bezpečnostný pás dostatočne pevne, aby nemohlo vykĺznuť alebo z neho vystúpiť!

Tiež záleží na veľkosti sedadiel a na ich nastavení! Ako deti rastú, musia sa vymeniť bezpečnostné sedačky a tie vhodné na to sa musia neustále prispôsobovať veľkosti tela rastúcich detí! Z času na čas je potrebné upraviť výšku opierky, vlastných pásov a operadla. Je dôležité, aby pás nebol príliš vysoko, pretože by mohol spôsobiť poranenie krku a príliš nízky pás by telo v prípade nehody neudržal. Hlava dieťaťa nesmie byť vyššie ako horná časť operadla!

Kvalitná detská sedačka slúži dlhé roky dobrej službe a slúži aj niekoľkým ďalším deťom v rodine. Nezabúdajme však na jeho záručnú dobu, skutočnosť, že čas preváži aj nad jej materiálom. Nielenže ho môžu deti poškodiť, ale letné horúčavy a mínusy v zime preň nie sú dobré a po čase už nebude môcť k bezpečnej preprave vašich detí.

Kvôli bezpečnosti detí je dôležité cestovať iba za schválených bezpečnostných opatrení. Najbezpečnejšie pre nich je sedenie vzadu na pravej strane pri nastupovaní a vystupovaní, najmenšie z nich sa však dajú prepravovať aj na sedačke vedľa vodiča chrbtom otočeným v smere jazdy, ak je deaktivovaný airbag spolujazdca.

Je dôležité vedieť, že nie je rozhodujúci iba vek. Deti s výškou menšou ako 150 cm môžu, až na niektoré výnimky, cestovať iba zaistené v bezpečnostných sedadlách zodpovedajúcom ich výške a hmotnosti. Toto dopravné zariadenie musí byť pripevnené ku kotvovým úchytkám namontovaným vo výrobe alebo k bezpečnostnému pásu, ktorý musí byť pripevnený tiež popruhmi.

Deti mladšie ako 3 roky sa môžu prepravovať iba za takých podmienok, aby boli pripevnené pomocou vlastných popruhov na príslušenstvo detskej sedačky. Vo veku nad 3 roky, keď dieťa dosiahlo 135 cm, je už zadné sedadlo - napr. pomocou podsedáku, ak je možné pás bezpečne pripevniť podľa veľkosti tela a to aj bez detskej sedačky. Na predné sedadlo môžu sedieť pomocou bezpečnostného pásu automobilu, iba ak dosiahli výšku 150 cm.

Typy detských sedačiek a bezpečnostných systémov podľa hmotnosti:

- Skupina 0: do 10 kg telesnej hmotnosti a 0+. skupina: do 13 kg telesnej hmotnosti

Jedná sa o detské nosiče, v ktorých môže dieťa cestovať chrbtom, takže slabý chrbát a krk bábätiek sú pri núdzovom brzdení menej zaťažené. Dieťa v ňom musí byť zaistené pred vložením, potom je nosič pripevnený k autosedačke.

- Skupina I: od 9-18 kg telesnej hmotnosti

Od 9 mesiacov do 4 rokov môžu deti používať sedadlá skupiny I, ktoré sú väčšinou umiestnené v smere jazdy. Vďaka svojmu dizajnu chránia hlavy a krky detí z boku. Môžu byť natrvalo pripevnené v automobile.

- II. skupina: od 15-25 kg telesnej hmotnosti a skupina III. skupina: do 22-36 kg telesnej hmotnosti

Tieto sedadlá je možné používať od 4 rokov a s hmotnosťou do 36 kg. Patria sem podsedáky sedadiel, ale existujú aj verzie operadiel s čalúneným operadlom. Musí byť zaistené bezpečnostným pásom automobilu spolu s dieťaťom, ktoré v ňom sedí.

Naše vozidlá sú určené na prepravu dospelých, musíme v nich navrhnúť bezpečnú prepravu detí. Detské prepravné zariadenia pri správnom používaní výrazne zvyšujú fyzickú integritu malých detí. Vždy si prečítajte informácie o správnej inštalácii vybavenia, ktoré nájdete v návode na obsluhu detskej sedačky a nášho vozidla. V prípade potreby poskytne predajca aj informácie. Prajeme vám bezpečnú premávku!