Cesta k samo riadiacim autám

Cesta k samo riadiacim autám

Cesta k samo riadiacim autám

Samo riadiace autá sú vozidlá, ktoré môžu jazdiť po ceste bez ľudského zásahu a využívajú iba digitálne technológie. Skenujú podrobnosti svojho prostredia a ovládajú svoje riadenie. Niekoľko spoločností pracuje nezávisle na svojom vývoji, navzájom si konkurujú a ročne investujú až miliardy dolárov. Bez ohľadu na to, ako rýchlo vývoj postupuje, nemôžeme očakávať, že v blízkej budúcnosti pôjde o rozšírený spôsob dopravy.Ani dnes nie sú automatizované vozidlá povolené na verejných komunikáciách úplne samostatne. V súčasnosti každé z nich vyžaduje, aby v danom okamihu prevzal kontrolu ľudský faktor. Automatizované systémy riadenia majú rôzne úrovne, od maximálnej ľudskej účasti po úplné samo riadenie.

Úrovne samo riadiacich vozidiel sú nasledovné:

0. nie je takmer žiadna automatizácia. 100% ovláda auto vodič, dáva pozor na všetko vo vnútri aj mimo vozidla. To sú naše staršie vozidlá.

Na úrovni 1 sú už k dispozícii rôzne asistenčné systémy riadenia, pomocou ktorých je možné zasahovať napríklad do riadenia, brzdenia, akcelerácie alebo parkovania, ale iba po jednom. Aj tu je vozidlo pod plnou ľudskou kontrolou.

Na úrovni 2 už môžeme hovoriť o čiastočnej samo riadení. Vodič môže na chvíľu uvoľniť volant - povedzme, že chcete zmeniť nastavenie navigácie -, takže auto bude pokračovať v jazde vo svojom vlastnom pruhu správnou rýchlosťou. Samozrejme to stále vyžaduje pozornosť vodiča! To je dnes väčšina nových automobilov na trhu.

Technológia samoriadenia úrovne 3 umožňuje vodičovi sústrediť sa na určitý čas na niečo iné ako na riadenie. Auto preberá plnú kontrolu napríklad pri zmene jazdného pruhu. Ľudský faktor by mal byť iba zálohou, mal by byť neustále v pohotovosti, aby mohol na požiadanie systému znovu získať kontrolu, napríklad v prípade neočakávanej dopravnej situácie.

Úroveň 4 je stále iba prísľubom, až na 90% vozidlo bude jazdiť samo. Počas jazdy môže vodič dokonca zaspať v automobile, nie je potrebný žiadny zásah človeka. Ak by palubný počítač nedokázal zvládnuť situáciu a napriek tomu žiada o zásah vodiča, ale nedostal by odpoveď od neho, nehrozili by sa cestujúci. Môžete vidieť, že je to oveľa bezpečnejšie ako úroveň 3.

Samoriadiace autá úrovne 5 budú prvými vozidlami, ktoré nepotrebujú ľudskú prítomnosť na to, aby mohli auto ovládať, a to tak, že už v podstate nie je potrebný volant ani pedále do vozidla. Budú sa vedieť orientovať, navigovať, riešiť všetky dopravné situácie. Cítia napríklad tvar objektov okolo seba, čiary namaľované na ceste,  nehybné a pohybujúce sa objekty na ich periférii. Vo vozidle môžu byť iba cestujúci, vodič nebude potrebný.

Medzi funkciami samoriadiaceho automobilu stále existujú systémy podpory jazdy, ktoré už môžeme používať: automatický parkovací asistent, snímač mŕtveho uhla, detekcia nárazu, tempomat, rozpoznávanie semaforu atď. Je však potrebné vyriešiť ešte množstvo problémov, ktorých technologický vývoj napr. prenos dát bez oneskorenia, vývoj nových senzorov, radarov, laserov ich vývoj trvá roky. Musíme ešte počkať, kým sisadneme do nášho auta, zadáme mu cieľ našej cesty a odteraz nech  za nás všetky úlohy vykoná automatizácia.

Medzi jeho nesporné výhody patrí bezpečnosť a pohodlie. Auto so samo riadením by nám poskytlo viac slobody a autonómie. Namiesto šoférovania by sme mohli pracovať, čítať;  ísť domov autom, aj keď sme vypili pár pív; auto by pre nás dokonca hľadalo parkovacie miesto. A zásadne by to uľahčilo život starším alebo zdravotne postihnutým ľuďom. Eliminácia ľudskej činnosti by mohla znížiť počet nehôd spôsobených nepozornosťou, únavou alebo dlhými reakčnými časmi.

Elon Musk, generálny riaditeľ spoločnosti Tesla, je najoptimistickejší z výrobcov samo riadiacich automobilov s vlastným pohonom. Podľa jeho vyjadrenia je jeho spoločnosť veľmi blízko k vývoju vozidla úrovne 5. Cíti, že pre nich na tejto technologickej úrovni už neexistujú žiadne kritické výzvy. Musia len vyriešiť malé problémy. Výzvou bude iba rozvinutie systému do celku. Zatiaľ nie je známe, kedy z výrobnej linky zíde plne funkčný samoriadiaci automobil, či už od spoločnosti Tesla alebo iného výrobcu. Stále však existujú obavy! Mnohým  z nás bude treba odhodlať, či môžeme svoj vlastný život vložili do „rúk“ robotov.