Chráňte auto pred svojimi zlozvykmi! časť 2.

Chráňte auto pred svojimi zlozvykmi! časť 2.

Chráňte auto pred svojimi zlozvykmi! časť 2.               

O zlých návykoch, ktoré majitelia vozidiel páchajú na svojich autách, sme už písali v našom predchádzajúcom článku. Patria sem zbytočné brzdenia, nedotakovanie palivovej nádrže, vynechanie a nepoužívanie motorovej brzdy, nezohriatie motora po naštartovaní atď. Pretože možnosti takýchto zlozvykov sú nevyčerpateľné, „ktoré ničia motor“, považujeme za potrebné uviesť niekoľko ďalších bežných problémov, aby ste zistili a zachránili vaše auto pred predčasným znehodnotením.

Aké sú tieto bežné škodlivé návyky?  

• Špinavé a mokré auto zakrývame plachtou.  

Keď vaše vozidlo na čas nebudete potrebovať a necháte auto mimo prevádzky môžete ho garážovať len „pod holým nebom“, najčastejšie volíte ochranu zakrytím plachtou. Po poslednej jazde ste auto neumyli, a zakryli hneď plachtou a keď ju po mesiacoch zložíte, nerozumiete, prečo bol lak matný a prečo napriek ochrane hrdzavel. Dôvod, pretože počas tejto doby vietor hýbal prikrytou plachtou, ktorá začala nečistoty na karosérii, drobných zrniečok a prachu škrabať lak auta. Možno aj plachta svojím vnútorným drsným povrchom poškriabala povrch laku auta. Pretože sa vlhkosť nemohla spod plachty voľne odparovať, ​​ani tá v aute, ani tá, ktorá stúpala zdola preto začala korózia. V prípade absencie uzavretej garáže je najlepšie po dôkladnom umytí a osušení auta zakryť vaše vozidlo kvalitnou priedušnou plachtou a priedušným materiálom s vetracími otvormi.

• Odkladáte čistenie vášho auta kontaminovaného trusom vtákov. 

Potom, keď sa po dlhšom čase rozhodnete auto umyť s úžasom zisťujete, že lak na mieste znečistenia vtáčím trusom zanechal fľak a zmatnel. Je to preto, že ide o chemicky veľmi agresívnu látku, ktorá degeneruje povrch laku. Ošetrenie ochranným prostriedkom po umytí vozidla a tým, že ho nenecháte niekoľko týždňov znečistené, môžete toto pôsobenie fľakov ľahko odvrátiť.

• Pri absencii spevneného povrchu parkujete dlhší čas na otvorenom zemitom teréne. 

V takom prípade v dôsledku prirodzeného odparovania zo zeme vlhkosť sa kondenzuje na karosérii a spôsobuje predčasnú koróziu. Ak musíte stáť s autom na holej zemi alebo na trávniku dlhší čas, hoci aj mesiac, zvážte betónovú plochu pod vozidlo samozrejme, iba ak to majetko právne podmienky dovolia, dočasným riešením možne byť aj posyp štrku na pevnú fóliu pod autom.

• Ak klimatizáciu v zime nezapínate.

Ak klimatizáciu vozidla nebudete používať viacej mesiacov, môže dôjsť k poruche systému. Tesnenia zaschnú, po chvíli prepúšťajú plyn, ktorý sa odparuje zo systému. Nie je zaručené ani mazanie kompresora. Môžu sa ukladať huby a baktérie a môže sa vyskytnúť pleseň. Preto je vhodné spustiť ho aspoň raz mesačne, aby ste ho chránili pred škodlivými procesmi a aby ste ho mohli v ďalšej horúčavách znovu používať. Ale neskúšajte to pod bodom mrazu, pretože zamrznutá kondenzácia môže spôsobiť jeho poškodenie. Zapnutie klimatizácie v zime tiež veľmi pomáha pri dobrom výhľade na cesty, pretože je to najrýchlejší spôsob odvlhčenia okenných skiel.

• Ak vaše auto na dlhú dobu nepoužívate. 

Ak svoje auto používate len zriedka, tým ho nešetríte, naopak zhoršujete skôr jeho stav! Tesnenia zasychajú, gumové časti tuhnú, kvapaliny sa zhoršujú, kovové časti korodujú. Pri pravidelnom, ale šetrnom používaní  každé 2 - 3 týždne  na vzdialenosti, ktorými dosiahnete prevádzkovú teplotu motora môže veľmi pomôcť a  udržať tak dlhú životnosť vášho vozidla.

Aby auto dlho fungovalo dobre, je potrebné venovať zvýšenú pozornosť a rozvíjať správne návyky pri zaobchádzaní. Ak na to nezabudnete, môžete spomaliť opotrebovanie vášho auta, aby ste mohli svoje auto používať a užívať si ho čo najdlhšie v dobrom technickom stave v porovnaní s jeho vekom a prejdenou vzdialenosťou.