Chráňte svoje auto pred svojimi zlozvykmi! Časť 1.

Chráňte svoje auto pred svojimi zlozvykmi! Časť 1.

Chráňte svoje auto pred svojimi zlozvykmi! Časť 1.

Ak ste mali šťastie na inštruktora v autoškole pri získaní vodičského preukazu a učil  vás s oddanosťou a odbornosťou a dokázal odovzdať svoje vedomosti tak, že s vodičským preukazom v rukách ste už boli v praxi skúsení, nielen  v znalostiach Vyhlášky, ale aj v riadení  auta v cestnej premávke. Počas bežnej jazdy však už vykonávate úlohy spojené s vedením vozidla a konáte veci aj mechanicky, bez vedomej kontroly, ktoré nemusia byť úplne správne; pre svoje pohodlie si môžete na toto nesprávne konanie zvyknúť. Možno si myslíte, že tieto zlozvyky, ktoré každý deň robíte v neprospech  svojho auta, sú samy o sebe malé chyby, ale z dlhodobého hľadiska to môže vaše auto poškodiť.

Pozrite sa na niektoré zlozvyky, ktoré sa vám stali automatickými.

• Po naštartovaní nechajte dostatočný čas na zahriatie motora.

Najnovšie technológie si už dnes nevyžadujú zahriatie motora, môže byť však užitočné nechať bežať motor na  1-2 minúty po naštartovaní, ale to platí najmä v zimných mesiacoch a  mrazoch. Pokiaľ nedosiahnete prevádzkovú teplotu motora, vyhýbajte sa pridávaniu  plynu až na podlahu a zaťažujte motor len pri nízkych otáčkach. Jemným zošliapnutím pedálu akcelerácie a jeho nepritláčaním sa môžete vyhnúť predčasnému poškodeniu motora.

• Palivovú nádrž dotankujte.

V čiastočne naplnenej alebo prázdnej nádrži sa môže kondenzovať vlhkosť, čo môže spôsobiť problémy pri zmiešavaní sa s palivom v systéme vstrekovania. Ďalej nečistoty nahromadené v palivovej nádrži tvoria usadeniny, ktoré vstupujú do čerpadiel a filtrov a vážne poškodzujú motor. Najlepšie, čo môžete urobiť pri polovičnej nádrži, je ísť na benzínovú pumpu a dotankovať do plna!

• Na semafore  spojku nedržte stlačenú, až kým nenaskočí zelená.

Chcete rýchlym šprintom kompenzovať dlhé čakanie na červenú, a tak spojku držíte stlačenú. V tomto prípade je axiálne ložisko veľmi zaťažené a je neustále opotrebované. Správny spôsob je vyradiť rýchlosť a uvoľniť spojku.

• Nepoužívajte brzdenie motorom na dlhších svahoch.

Inštruktor autoškoly vás dôrazne učil a upozorňoval  na jazdu dole dlhším svahom, že nemusíte neustále brzdiť, nechajte brzdenie iba na motor. Ak v takejto situácii sústavne brzdíte, v krátkom čase sa prehrejú brzdové kotúče a potom sa brzdný účinok zníži. Šetrite si váš brzdový systém, aby ste sa pri núdzovom brzdení na konci svahu nedostali do problémov! 

• Ručnú brzdu používajte u automobilov s automatickou prevodovkou. 

Ak zaparkujete na svahu a nezatiahnete ručnú brzdu, nebude to bez následkov! Je to tak preto, lebo v takom prípade nie je celková hmotnosť automobilu zaťažená na brzdách, ale len na prevodovke, v ktorej sú z dlhodobého hľadiska môžu poškodiť jemné konštrukčné celky.

• Mnohokrát zbytočne brzdíte.

Dôsledné dodržiavanie vzdialenosti v zmysle pravidiel cestnej premávky a jazda v tempe premávky vás nenúti neustále brzdiť. Počas sedenia v dopravnej zápche nepridávajte veľa plynu, pretože to bude mať za následok prudké brzdenie, tým zabránite nielen zrážke , ale aj ušetríte brzdové kotúče a brzdové doštičky.

• Auto pravidelne používajte nielen na krátke vzdialenosti.

Motor sa pri ideálnych teplotách opotrebúva iba mierne. Dosiahnutie správnej teploty motora trvá určitý čas a niekoľko kilometrov. Ak idete niekde iba na 1-2 minúty cesty autom, motor neustále beží za studena, čo znamená extrémne opotrebovanie, čo výrazne skracuje životnosť motora.

Toto sú iba vytrhnuté príklady bežných zlozvykov, ktoré majú škodlivý vplyv na vaše vozidlo a zvyšujete tým amortizáciu vozidla proti vašej vôli. Ak sa vám podarí zmeniť nesprávne inervácie, môžete ochrániť svoje auto pred predčasnými poruchami a vaše peňaženky pred predčasnou výmenou vášho auta. Našli ste vo vyššie uvedených bodoch také, o ktorých ste sami vedeli? Ak je to tak, môžete prekonať svoje zlé návyky ich uznaním a trochou pozornosti! Vieme, že to nie je ľahké, ale z dlhodobého hľadiska to stojí za to! A ak uspejete, máte peniaze aj na nákup kvalitných výrobkov v našom internetovom obchode, ktoré ešte viac chránia vaše auto a uľahčujú vaše cesty. Je to všetko len na vás!