Čistenie interiéru vozidla

Čistenie interiéru vozidla

Čistenie interiéru vozidla

Pre mnohých je auto druhým domovom, pretože tam trávia väčšinu dňa. Ale ak ho niekedy používame iba na rýchly a pohodlný výlet, stále sa v ňom chceme cítiť komfortnejšie.Napriek tomu je potrebné udržiavať auto v čistote! Prach lietajúci cez otvorené okno, blato vnesené našimi topánkami, omrvinky a drobky, ktoré spadli zo sendviča, padnuté chlpy z domácich miláčikov ... všetky zanechávajú stopy, vďaka ktorým sa cítime menej pohodlne.

Nehovoriac o zachovaní stavu nášho vozidla! V prípade následného predaja je za čisté auto možné získať vyššiu cenu. Preto musíme pravidelne čistiť vaše vozidlo! Túto vynútenú úlohu môžete urobiť aj s profesionálmi, ale sami to dokážete urobiť spôsobom priateľským k peňaženke. Potrebujeme iba čas a správne nástroje.

 

Zhromaždili sme pre vás, čomu musíte venovať pozornosť pri čistení interiéru vozidla a kufra:

Vysávanie: sedadlá, čalúnenie podlahy, kufor

Čistenie gumových a textilných kobercov, podnosu batožinového priestoru

Ošetrenie čalúnenia (strecha, sedadlo, podlaha, dvere, čalúnenie kufra) čistiacim prostriedkom na čalúnenie

Umývanie a ošetrenie plastových povrchov

Čistenie zrkadiel a okien auta

Vysávanie vreciek, priehradiek, medzier

Čistenie ventilátorov a mriežok

Čistenie odkladacej schránky

Čistenie plexiskla a prístrojovej dosky

Starostlivosť o volant a radiacu páku

Čistenie rezervných kolies (ak je v batožinovom priestore)

Čistenie čalúneného krytunad batožinovým priestorom a tkanín

 

Najprv vyložte všetko, čo je pohyblivé z automobilu, od detského čokoládového papiera po rohožku až po rezervné koleso. Ak chcete byť skutočne dôkladní, vyberte i sedadlá! Potom povysávajte všetko precízne, ako len môžete! Vo vnútri interiéru, a všetko čo ste vybrali - sedadlo, rohož, ... to tiež dôkladne povysávať. Použite hlavy s kefou a hlavy so zúženými hranami, aby ste dôkladne vyčistili prach aj z tých najnečistenejších miest. K ešte dokonalejším výsledkom môžete použiť aj štetec, alebo tlak vzduch kompresora!

Po vysávaní čalúnenia a koberca nasleduje čistenie čalúnenia. Venujte tomu osobitnú pozornosť, pretože použitie veľkého množstva vody alebo výber nevhodnéhoprostriedku na čalúnenie môže spôsobiť vážne poškodenie! Je dôležité nechať autovyvetrať pri otvorených dverách vozidla na sucho!

Gumové autokoberce umývajte čistou vodou, prípadne používajte na čistenie kefu.

Plastové kryty najskôr utrite od prachu, umyte ich a potom pomocou kvalitného čistiaceho prostriedku na plasty vytvorte na ošetrenom povrchu lesklú a antistatickú ochrannú vrstvu. Potom bude vždy stačiť handrička z mikrovlákna alebo handrička na čistenie palubnej dosky, ktorá je vždy po ruke, aby ste ju udržali dlhú dobu v čistote.

Čistenie gumových hrán začnite umytím a potom už suchý povrch utrite pomocou glycerínu alebo silikónovým čističom, aby ste zachovali ich flexibilitu!

Nezabudnite tiež vyčistiť sklenené povrchy a okná! Použite leštiaci prípravok na sklo raz alebo dvakrát do roka, ktorý účinne odstraňuje nahromadené nečistoty, špinu nalepenú na okná a jemne vyleští menšie škrabance. Vďaka tomu bude vaše zrkadlo, vaše okno menej zahmlené, váš výhľad z auta bude ľahší a vaše oči nebudú unavené. Na rýchle čistenie skla postačí bežný sprej na čistenie skla.

Potreba čistenia, jeho frekvencia a dôkladnosť sa zvyčajne určuje podľa spôsobu a rozsahu používania vášho vozidla. Existujú veci, ktoré by ste mali robiť pravidelne, ale úplné čistenie môže stačiť 1-2 krát ročne (jar a jeseň). Je bezpochyby zaručené, že po vyčistení interiéru dôjde k obnove vášho vozidla, k zlepšeniu jeho hygieny a pohody vás a vašich spolucestujúcich. Tak neváhajte, postavte k tomu zodpovedne!