Čo by sme mali robiť, keď sme účastníkom dopravnej nehody?
Čo by sme mali robiť, keď sme účastníkom dopravnej nehody?
Každý si uvedomuje, že cestná doprava nie je bezpečná. Môžeme ísť po akejkoľvek ceste po diaľnici, meste, ... havária sa môže stať kdekoľvek. Aj keď sa diaľnice javia ako najbezpečnejšie z hľadiska počtu nehôd, tie na diaľnici sú oveľa ťažšie a kvôli vyššej rýchlosti majú vyšší počet smrteľných úrazov ako inde. Kdekoľvek sa stane nehoda, ak sa stanete jej súčasťou musíte vedieť, čo robiť a ako sa zachovať. Ale skôr ako sa pustíme do toho, stojí to za zmienku čo je potrebné urobiť, a ako môžete zachrániť seba a svojich spolucestujúcich pred ďalšími zraneniami počas nehody.
• Ak potrebujete vystúpiť z automobilu, pokúste sa zvoliť najbezpečnejšie miesto na zastavenie (odpočívadlo, odstavný pruh) a rozsvieťte výstražné svetlá.
• Ak je to možné, opustite vozidlo použitím pravých dverí a noste reflexný odev alebo vestu
• Po zastavení sa snažte byť na bezpečnom mieste, napríklad na rýchlostnej ceste za zvodidlami jazdného pruhu.
• Umiestnite výstražný trojuholník za stojacím autom
• Pokiaľ to váš stav umožňuje, pokúste sa upozorniť ostatných účastníkov cestnej premávky (mávanie, svetelné signály) na nebezpečenstvo, aby ste predišli ďalším nehodám!
Čo musíte urobiť, keď máte dopravnú nehodu?
• Po zastavení je v prvom rade potrebné posúdiť, či nedošlo k zraneniu osôb, a či je potrebné vyhľadať policajný zásah. V prípade úrazu privolávame aj záchrannú službu a políciu! Kým prídu, pomôžme zraneným! Aj keď k zraneniu osôb nedošlo, ale účastníci nehody sa nedokážu dohodnúť na otázke zodpovednosti, alebo dôjde k značnej materiálnej škode, stále zavoláme na 112! Nikto nemôže opustiť miesto nehody, kým nepríde požiadaná pomoc, a vy sa musíte pokúsiť uchovať stopy! Toto nemožno ignorovať, len ak ide o ochranu zranených a bezpečnosť premávky. Z dôvodu akejkoľvek zdĺhavej administratívy konania policajtov stojí za zmienku zapísať si identifikačné čísla policajtov a ŠPZ policajného auta. Môžete požiadať o kópiu zápisnice, ktorú vyhotovili neskôr.
• Zaznamenajte si navzájom mená, adresy, poisťovne a počet povinných poistení zodpovednosti spolu zo zúčastnenými stranami. Ak to z nejakého dôvodu nie je možné, zaznamenajte si ŠPZ, typ a farbu automobilu!
• Opýtajte sa na mená, adresy a telefónne čísla očitých svedkov. Odfoťte miesto nehody, zranenia! Je dôležité, aby na obrázkoch bola zreteľne viditeľná poloha vozidiel vo vzťahu k vozovke a k sebe navzájom!
• Ak zásah polície nie je nevyhnutný, musí byť na mieste spolu s druhou stranou vyplnený modro-žltý formulár (správa) o nehode! Na preukázanie pravdivosti údajov sú potrebné podpisy oboch strán! Pri vyplňovaní, aby ste sa vyhli neskorším sporom - porovnajte zadané údaje s dokladmi! Hlásenie nehôd uľahčuje telefónna aplikácia E-nahlásenie škodovej udalosti, ktorá nám umožňuje hlásiť škody po nehode na našom smartfóne. Vďaka tomu je administrácia ľahšia a rýchlejšia, stačí si len stiahnuť aplikáciu. Používajte ju na to, aby ste sa vyhli prázdnym poliam, nesprávnemu vyplneniu (označené červenou farbou). Poloha je určená pomocou GPS, údaje o zmluve sú naskenované pomocou QR kódu. Môžete tiež pripojiť fotografie a zvukové záznamy. Hlásiť obidve strany je možné iba na jednom zariadení (ovládače A a B).
• Nehodu je potrebné písomne nahlásiť poisťovateľovi do 5 dní a poškodenému do 30 dní! Je dobré vedieť, že povinné zmluvné poistenie zodpovednosti za škodu sa nevzťahuje na škodu na aute toho, kto nehodu spôsobil, môže si ju nahradiť samozrejme iba CASCO poistenia, ktorú je možné uzavrieť dobrovoľne.
Ak viete, čo máte robiť pri autonehode, budete menej podliehať panike a nebude panovať bezhlavosť. Po vedomých prijatých krokoch nie je náhodné, že to výrazne uľahčí následné vybavovanie a rýchle ukončenie sporov.