Čo nenechať v aute počas horúčav?

Čo nenechať v aute počas horúčav?

Čo nenechať v aute počas horúčav?

Žijeme v jednom z najhorúcejších letných období, čo je skutočné utrpenie pre ľudí i zvieratá. Ako motoristi sme sa už presvedčili o význame tohto problému v automobiloch a dokážeme sa im brániť. Dozvedeli sme sa tiež, že nikdy nemôžete za žiadnych okolností nechať dieťa alebo domáce zviera vo vašom uzavretom vozidle, keď na niekoľko minút opustíme auto, aby ste si vybavili potrebné povinnosti. Počas tejto doby za pár minút na prudkom slnku môže teplota v kabíne cestujúcich stúpnuť o 6-8 stupňov Celzia, následkom skleníkového efektu, keď sklo zhromažďuje teplo. Môže sa váš odchod a čas na vybavovanie aj nechtiac predĺžiť ! Teplota môže rýchlo vyletieť. Za pol hodinu to môže byť až 16-20 a po 60-90 minútach môže byť vnútorná klíma o 25-35 stupňov Celzia vyššia ako vonku, najmä v čiernych autách. V uzavretých autách teda nie je nič neobvyklým vystúpenie teploty na 60 - 70 stupňov. Život ohrozujúce následky sú nespochybniteľné:

pre tých, ktorí sú vo vyhriatej kabíne, je táto teplota neúnosná, najmä pre kojencov, malé deti a starších ľudí s oslabeným organizmom:  potia sa, narušuje sa ich rovnováha tekutín a nakoniec sa dehydratujú. Môžu stratiť vedomie alebo dokonca zomrieť. Všetci zodpovední ľudia sú si toho vedomí a urobia všetko pre to, aby sa tomu vyhli.     

Okrem živých organizmov však môže vysoká horúčava poškodiť aj iné veci zanechané v aute! Mnohí z vás o tom ani len neuvažujete, nie ste si vedomí, alebo o tom nemusíte vedieť. Teplo a slnečné žiarenie môžu poškodiť predmety, ktoré zostali vo vozidle. Môžu byť nielen zničené, ale môžu tiež vybuchnúť v dôsledku vysokých teplôt a dokonca zapáliť auto.

Čo nenechať v aute počas horúčav?  

Alkoholický dezinfekčný prostriedok na ruky     

Obsahuje vysoké percento alkoholu, takže je horľavý! Začína sa odparovať z tepla a na vznietenie stačí len nepatrná iskra, dokonca aj iskra z odevov z umelých vlákien. Ak máte šťastie a nevznikne vznietenie a oheň, ktorý poškodí auto, stále musíte rátať s tým, že jeho účinnosť sa zníži v dôsledku odparovania alkoholu.

Zapaľovač, dezodorant, lak na vlasy

Ak sa udržujú dlhší čas pri vysokej teplote, plyn sa uvoľňuje tlakom vplyvom tepla. Ak exploduje, môže to spôsobiť veľké poškodenie vášho auta.

Minerálna voda v plastovej fľaši  

Pod vplyvom tepla môžu mikroplasty preniknúť do vody z fľaše, takže konzumáciou vody sa môžu do tela dostať toxické látky.

Dioptrické a slnečné okuliare 

Konvexné okuliare s kontaktnými šošovkami, napríklad okuliare na čítanie, pôsobia ako zväčšovacie sklo, ak sú ponechané na sedadle a vystavené prudkému slnku. Pohlcujú slnečné lúče a môžu ľahko rozpáliť čalúnenie zameraním na jeden bod. Je vhodné umiestniť ich do priehradky na rukavice, rovnako ako aj slnečné okuliare. Ich plastový rám sa môže zdeformovať v dôsledku plastifikačného účinku tepla, napríklad na prístrojovej doske. To môžeme očakávať aj v prípade iných plastových a gumených predmetov!

Víno

V horúcom letnom období môže fľaša vína zabudnutá v kufri auta tiež z tepla vystreliť zátku. Nielen vôňa kvasu nám bude dlho pripomínať vašu zábudlivosť, ale aj večne nezmazateľný červený fľak! V najlepšom prípade kvôli extrémnym teplotám môžete rátať aj so zhoršením kvality vína.    

Lieky 

Väčšina liekov sa uchováva pri izbovej teplote. Nie bezdôvodne! Extrémne horúčavy môžu znížiť ich účinnosť. Aj keď neublížia, môžu stále spôsobiť nepríjemnosti a nedosiahnu svoj obvyklý účinok.  

Opaľovacie krémy a mlieka 

Vďaka horúcemu priamemu slnečnému žiareniu sú ich účinné látky zničené, takže po určitom čase nechránia telo pred škodlivými lúčmi slnka. 

Kozmetické prípravky a rúž  

Tavia sa nad izbovou teplotou, menia svoju textúru, spôsobujú trvalé zafarbenie a nečistoty na čalúnení. Ani po ochladení si už nemôžete vychutnať ich pôvodný efekt kvôli zmenám, ktoré sa dejú vďaka teplu. Môžu sa v nich šíriť patogény, čo môže byť dokonca škodlivé pre vaše zdravie.  

Potraviny podliehajúce rýchlej skaze 

Väčšina potravín sa kazí pri vysokých teplotách. Môže to mať za následok silné podráždenie žalúdka, za ktorým počas cesty autom si ťažko vieme predstaviť niečo nepríjemného. Nehovoriac o tom nežiaducom zápachu, ktorý vylučuje a uvoľňuje do priestoru auta! Najlepšie je skladovať potraviny v chladiacej taške a to len čo na najkratšiu dobu. 

Ostatné materiály a veci 

V teple a horúčave sa môže lepiaca trubica otvoriť a vytekať, čo môže spôsobiť trvalé poškodenie vnútra vozidla. CD alebo DVD platne sa môžu ohýbať a okrem deformácie bankovej karty môže dôjsť aj k poškodeniu magnetického pruhu na nej. Škodlivá kyselina vytekajúca z batérií môže dráždiť cestujúcich.

Ak je vaše auto poškodené v dôsledku toho, že ste veci nechali v aute na pálivom slnku a teple, povinné poistenie zodpovednosti za škodu určite neplatí! Mimoriadne škody tohto druhu uhradí casco, samozrejme, iba vtedy ak máte poistenie uzatvorené! Najlepšie, čo môžete urobiť, je vedome premýšľať o tom, čo v horúcich letných dňoch necháte vo našom vozidle!