Čo potrebujete vedieť o správnom používaní klimatizácie v aute?

Čo potrebujete vedieť o správnom používaní...

Čo potrebujete vedieť o správnom používaní klimatizácie v aute?

Leto je už v plnom prúde a každý si plánuje svoju dovolenku. Väčšina z nich cestuje autom. Je to pohodlná forma cestovania, pretože sa nemusíte prispôsobovať ostatným, nemusíte tráviť čas na vlakových staniciach, autom sa zastavíte kedy len chcete. S dobre fungujúcou klimatizáciou je možné zvládnuť aj extrémne horúčavy, aby vyhovovali vašim potrebám. To je tiež dôležité, pretože vysoké teploty majú negatívny vplyv na vedenie vozidla. V horúčave vodičom klesá koncentrácia a reakčný čas, zhoršuje sa pohoda a samozrejme trpezlivosť! Zvyšuje sa však riziko nehôd! Viete klímu používať tak, aby ste neznižovali jej účinnosť alebo ohrozovali zdravie tým, že ju budete nesprávne používať? Zhromaždili sme pre vás informácie, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa škodlivým účinkom a plne využívať klimatizáciu automobilu.  

Pre bezpečnú prevádzku klimatizácie sa vyžaduje neustálá údržba! 

Stojí za to skontrolovať klímu každé 1-2 roky u odborníka, vyčistiť ju od nečistôt a peľu, vymeniť filter! Nevyčistená klíma môže znížiť jej chladiaci výkon a pravdepodobne spôsobiť nekvalitný vzduch, ktorý je zdraviu škodlivý, plesňový a nasýtený baktériami. Je to preto, lebo jeho prevádzka zahŕňa vysoký stupeň tvorby vody a pár, čo podporuje usadzovanie mikroorganizmov v potrubiach. Je zrejmé, že nikto nechce kvôli tomu dostať alergickú reakciu, infekciu alebo zápal pľúc!

Čo môžete urobiť pre to, aby klimatizácia fungovala efektívnejšie? 

Zaparkujte vozidlo v tieni, môžete tiež použiť tienidlo na čelné sklo. Pri štartovaní neprepínajte okamžite klímu na najvyššie nastavenie! Jazdite niekoľko minút so spustenými oknami, aby systém necirkuloval horúci vnútorný vzduch, ale ten, ktorý bol v priebehu niekoľkých sekúnd ochladený protivetrom. Týmto spôsobom je možné najskôr dosiahnuť požadovanú teplotu.

Na konci našej cesty vždy najskôr vypneme klimatizáciu pri bežiacom motore a necháme ventilátor bežať vysokou rýchlosťou, aby sa vysušil výparník a jeho okolie. Tým sa zabráni množeniu plesní a baktérií v mokrom systéme. To chráni vaše zdravie a predchádza nepríjemným pachom.

Nastavte optimálnu teplotu!          

V aute pre cestujúcich môže byť až o 10 stupňov chladnejšie ako vonkajšia teplota, bez ohľadu na to, ako je vonku horúco. Čím väčší rozdiel, najmä ak zmena nie je prechodná, predstavuje pre organizmus záťaž. Pre starších ľudí môže byť najnebezpečnejšie, keď náhle vystúpite z chladného auta, vo vysokej horúčave zníži krvný tlak. Udrie na nich únava, môžu dokonca omdlieť. Riziko hrozí aj vtedy, keď nasadnete do schladeného auta s vyhriatým organizmom. V takom prípade môžete prechladnúť.  

Najideálnejší spôsob je udržiavať teplotu v aute 22 - 24 stupňov, takže môžete jazdiť bezpečne aj bez potenia. 

Nenastavujte dýzy klimatizácie automobilu priamo na svoje telo!

Studený prúd vzduchu na hrudník, končatiny alebo tváre môže spôsobiť prechladnutie, zápal pľúc alebo artritídu, najmä ak smeruje na horúce a spotené telo, ale môže tiež spôsobiť suché oči alebo bolesti hlavy. Najlepšie je, keď nič nebráni pohybu vzduchu. Môžete zabezpečiť to, aby bol celý priestor pre cestujúcich vetraný, a rovnomerná teplota v prednej a zadnej časti vozidla bude iba vtedy, ak nasmerujete prúd vzduchu na okná, aby sme umožnili voľný pohyb vzduchu.

Pri používaní klimatizácie je potrebný dostatočný prísun tekutín! 

Počas prevádzky klimatizácia automobilu odvádza vlhkosť z priestoru pre cestujúcich. Vďaka suchému vzduchu sa vaše telá odparujú viac, takže potrebujete viac tekutín ako obvykle. Najlepšia je čistá voda a jej včasnou konzumáciou môžete zabrániť dehydratácii slizníc, problémom s očami a kašľu. 

Ak spozorujete problém, kontaktujte čo najskôr servisné stredisko!  

Aby ste nepoškodili vybavenie alebo zdravie cestujúcich, vyhľadajte pomoc špecialistu! Ak sa klimatizácia nenaštartuje, páchne nepríjemným vzduchom, nedostatočne chladí alebo neodvlhčuje, alebo ak po spustení klimatizácie nevidíte pod autom mláku, nechajte si auto servis, aby sa zabránilo ďalším problémom! 

Napriek skutočnosti, že existujú odporcovia používania klimatizácie automobilov tí, ktorí sa obávajú zvýšenej spotreby paliva, zníženého výkonu vozidla, nákladov na údržbu, suchého vzduchu môžeme bezpečne jazdiť s jeho priaznivými účinkami. Poskytuje príjemnú teplotu, filtruje vzduch, nemusíte sa báť kondenzácie na našom čelnom skle, kvôli stiahnutému oknu sa nezapália vaše uši.

Musíte len dbať na to, aby ste ho používali opatrne a správne! Ak to urobíte, môžete tiež zabrániť nehodám!