Faktory počasia, ktoré ovplyvňujú šoférovanie vozidla počas búrky

Faktory počasia, ktoré ovplyvňujú šoférovanie...

Faktory počasia, ktoré ovplyvňujú šoférovanie vozidla počas búrky

Už ste jazdili niekedy počas silnej búrky? Nebolo to príjemné, však? Od tej doby ste zjavne opatrnejší a snažíte sa vyhnúť takejto situácii. Samozrejme, aj napriek maximálnej snahe sa môžete počas jazdy ocitnúť  v búrke. Aby ste mali čo najmenšie škody a dostatok skúseností v nevyhnutnej situácii, snažíme sa vám pomôcť vyhnúť sa ťažkostiam a prekonať ich.

Už pred meteorologickými predpoveďami, ak ste na ne citliví, bude vaše telo signalizovať frontálny systém. Bolí vás hlava, cítite závraty, ospalosť a podráždenosť alebo vám môže kolísať krvný tlak. Pred búrkou pri týchto pocitoch je teda riskantné si sadnúť do auta, pretože vaša pozornosť a reakčný čas budú hlboko pod normálom. Ak predpovede počasia alebo vaše telo signalizuje blížiacu sa silnú búrkovú činnosť  je najlepšie nesadnúť si do auta! Samozrejme, existujú situácie, keď nie je na výber, musíte ísť.

V ČOM BY STE SA MALI UISTIŤ ZA JAZDY POČAS BÚRKY BEZ STRESU?

ZAMERAJTE SA LEN NA JAZDU, ak ste sa už počas jazdy dostali  do poradnej víchrice z neba. Budete čeliť vetru, dažďu, snehu, hromu a blesku. Aby ste tento stav a pohromu zvládli, potrebujete všetku vašu pozornosť. Odložte telefón, vypnite autorádio! Oplatí sa tiež sledovať krajnicu cesty, nielen pozerať sa dopredu, pretože odtiaľ môžu vášmu autu hroziť popadané stromy, polámané konáre, alebo lietajúce dopravné značky.

URČITE TREBA SPOMALIŤ RÝCHLOSŤ a to z niekoľkých dôvodov! Obloha je zamračená, leje dážď, čo nie vo všetkých prípadoch zvládajú aj dobre nastavené stierače, čím sa zhoršuje viditeľnosť. Na cestách sú pretekajúce prúdy vody, ktoré zakrývajú diery v asfalte a ich výmole si nevšimnete. Kvôli  vode na cestách sa vozovka stáva klzkejšou a brzdná dráha sa zvyšuje. Situácia sa zhoršuje, ak čelíte silnému bočnému vetru vozidlo na to reaguje, čím vám sťažuje vedenie vozidla. Uchopte volant oboma rukami, aby ste mohli riadiť bezpečnejšie. Ak vaše pneumatiky nie sú opotrebované, môžete sa cítiť oveľa bezpečnejšie! Môžete tiež čeliť spadnutej prekážke na vozovke, povedzme spadnutému stromu alebo nanosenému odpadu. Nedajbože, aby ste narazili do auta brzdiaceho náhle pred vami. Uvidíte, zníženie rýchlosti je najdôležitejšia vec, ktorú musíte urobiť. 

DODRŽUJTE DOSTATOČNÚ VZDIALENOSŤ od tých, ktorí sú pred vami, pretože nemusia byť obozretní v danej situácii. Môžu náhle zabrzdiť, alebo znížili úplne rýchlosť jazdy. Očakáva sa tiež zvýšenie brzdnej dráhy, pretože sa vplyvom podmienok zhoršuje brzdný výkon. Zväčšite tiež bočnú vzdialenosť medzi chodcami a okoloidúcimi cyklistami! Vietor ich môže zaviať pred vaše auto.

ZAPNUTÍM SVETLOMETOV zlepšíte zníženú viditeľnosť v hustom daždi. Je veľmi dôležité, aby ste videli dobre a aby aj vás videli dobre!

ZAPNITE KLIMATIZÁCIU, aby ste nemali zarosené čelné sklo ako aj bočné okná.

ODSTAVTE AUTO ak je búrka taká prudká, že sa už necítite bezpečne počas jazdy! Zatvorte dvere, zatvorte okná a vy ste v bezpečí, keď zostanete vo vnútri auta. Chránite sa tým pred bleskom. Je to preto, že uzavretá kovová karoséria vozidla slúži ako Faradayova klietka, ktorá chráni cestujúcich pred bleskom. Blesk iba prebehne povrchom vozidla do zeme, s veľkou pravdepodobnosťou nespôsobí poškodenie vozidla. Ale nemôžete sa hocikde zastaviť! Zastavte na dobre viditeľnom mieste, napríklad na parkovisku alebo čerpacej stanici. Môžete dokonca zastaviť aj na okraji cesty, ak tam nehrozí iné nebezpečenstvo, ale zapnite výstražné svetlá! V prípade ľadovca sa pokúste nájsť kryté miesto! V žiadnom prípade nečakajte pod stromom alebo v blízkosti veľkého stromu, pretože by mohol spadnúť v búrke. Ľahké konštrukcie môže tiež strhnúť vietor, škridle môžu padať zo striech domov a poškodiť tak auto. Ak stojíte na prehĺbenom mieste, môže sa tam v priebehu niekoľkých sekúnd v dôsledku lejaku nahromadiť toľko vody, ktorá, ak sa dostane k motoru, spôsobí vysoké škody. Môžete dokonca uviaznuť v bahne a nebudete môcť začať s jazdou ani po utíchnutí lejaku.

Búrka predstavuje vážnu hrozbu pre ľudí aj pre automobily, preto sa nevyplatí brať na ľahkú váhu jazdu v búrkach a za extrémne silných dažďov. Pripravte sa na to, dávajte pozor, aby ste si spôsobili čo najmenšie škody! Ak v takejto situácii je vedenie vozidla nevyhnutné, nemali by ste radšej riskovať!