Faktory počasia, ktoré ovplyvňujú šoférovanie vozidla počas jazdy 2.

Faktory počasia, ktoré ovplyvňujú šoférovanie...

Faktory počasia, ktoré ovplyvňujú šoférovanie vozidla počas jazdy 2.

Niet  strašidelnejšej situácie počas jazdy, ako keď kvôli hustej hmle nevidíte ani na nos. Ak jazdíte po ceste, v prípade keď všetko okolo vás je mliečno biele a neuvidíte, čo je pred vami, čo za vami, ale možno nevidíte ani na okraj cesty budete sa cítiť neurčito. V tejto situácii je nepredvídateľné aj správanie ostatných účastníkov cestnej premávky. Nevšimnete si možné prekážky, potenciálne zdroje nebezpečenstva pred vami, ktoré zostávajú ukryté. Tieto nepriaznivé podmienky znemožňujú bezpečnú jazdu. Aby ste napriek situácii mali šancu bezpečne dokončiť jazdu za hustej hmly, musíte sa naučiť bezpečne jazdiť v hmlistom počasí!

Ak na základe predpovede počasia môžete očakávať hmlu, a ak  cesta nie je  urgentná, nesadajte do auta! Takto je to najbezpečnejšie! Ak ale nemôžete cestu odložiť, pred odchodom skontrolujte činnosť svetlometov a svetelných signalizačných zariadení a dôkladne ich očistite! Ak ste nikdy predtým nepotrebovali použiť hmlové svetlá, je najvyšší čas zistiť, kde je jeho vypínač! Je veľmi dôležité, aby čelné sklo bolo starostlivo vyčistené!

Ak vás počas jazdy hmla skutočne prekvapí, musíte sa sústrediť a venovať zvýšenú pozornosť jazdeniu! Netelefonujte, nepočúvajte rádio, sústreďte sa iba na cestu za jazdy! Zapnite tlmené stretávacie  svetlá! Nepoužívajte ani náhodne diaľkové svetlá, pretože  zhoršujú podmienky viditeľnosti a konkrétne oslepujú oproti idúcich vodičov.

Hmlové svetlá zapínajte iba vtedy, keď sotva vidíte na nárazník pred vami jazdiacim vozidlom! Pre svoju intenzívnu svietivosť sa hmlovky dajú použiť iba za naozaj silnej hmly. Preto ich musíte súčasne vypnúť, keď hmla pominie a ustane!

Viditeľnosť v automobile sa môže tiež zhoršiť, pretože sa zarosia okná. Riešením je zapnutie kúrenia alebo klimatizácie, nasmerovanie smeru vzduchu na čelné sklo (predné aj zadné) alebo mierne stiahnutie okna. Aj zvuky prenikajúce zvonka teda môžu do istej miery kompenzovať drasticky znížené podmienky videnia.

V hmlistom počasí ak môžete vyhýbajte sa predbiehaniu! Keďže je znížená viditeľnosť a takmer nevidíte na potrebnú vzdialenosť na predbiehanie bolo by to veľmi riskantné.

Nemusí byť dobrým nápadom pozorne sledovať vodiča pred vami. Iste, môže to pomôcť pri orientácii, ale ak náhle zabrzdí, je pravdepodobnejšie, že do neho narazíte zozadu. Radšej dodržujte dlhšiu sledovaciu vzdialenosť, aby ste mohli zastaviť bezpečnejšie.

Ak nevidíte poriadne okolo seba, nemáte sa čím porovnávať, takže ani nepocítite svoju vlastnú rýchlosť. Sledujte palubnú dosku a nejazdite neprimerane pomaly, ale choďte pomalšie ako obvykle! Jazdite rýchlosťou, ktorou môžete zastaviť v predvídateľnej vzdialenosti. Nikdy neviete, aká prekážka sa môže objaviť pred vami! Navyše, keď teplota klesne pod bod mrazu, na vozovke zamrzne skondenzovaná vlhkosť a vozovka bude šmykľavá. Pre vás a ostatných sú dôležité predvídateľné situácie, aby ste sa bezpečne dostali do cieľa!

Na záver nezabudnite, že jazda v hmlistom počasí je mimoriadne vyčerpávajúca, po chvíli sa vám oči unavia, zníži sa reakčný čas. Preto je dôležité zastaviť a oddýchnuť si  na dlhšej ceste! Ak vystúpite z auta mimo obývanej oblasti, oblečte si reflexnú vestu, pretože to zvýši vašu bezpečnosť. Vidieť a byť videný nestrácajte to z dohľadu! Prajeme vám jazdu bez nehôd!