Nepísané pravidlá pre e-motoristov

Nepísané pravidlá pre e-motoristov

Nepísané pravidlá pre e-motoristov

Keď sadneme do nášho auta, dúfame, že to vidia aj iní vodiči okrem nás a nebudú porušovať pravidlá cestnej premávky. Existujú však starodávne nepísané pravidlá, o ktorých si mnohí pravdepodobne ani dnes neuvedomujú, pretože každý deň čelíme ich nedodržiavaniu. To je prípad princípu zipsu, podľa ktorého ak zanikne jeden z dvoch rovnobežných pruhov, musíme dať prednosť  autu pred sebou - z končiaceho pruhu, aby sme sa vyhli zrážke. Môžeme tiež spomenúť, že ak vidíme, že druhé auto nemá rozsvietené svetlomety alebo mu tečie voda z chladiča, alebo ak sú dvere automobilu otvorené, signalizujeme mu to blikaním. Tieto malé pozornosti nás nič nestoja, ale prospievajú našim spolujazdcom.

S príchodom elektromobilov vyšli najavo nové nepísané pravidlá. A keďže sa ich počet zvyšuje v dôsledku čoraz priaznivejšieho dosahu - štátne dotácie majú tiež stimulačný účinok, preto považujeme potrebné zmieniť sa o nepísaných pravidlách, ktoré sa na ne vzťahujú. Pretože nárast počtu nabíjacích staníc je neprimeraný zvýšeniu počtu elektronických automobilov, spôsobuje to ťažkosti. Zodpovedné použitie je potrebné, aby existujúce nabíjacie body fungovali efektívne a aby ich elektromobily v prípade potreby dosiahli. Tieto kódexy správania boli vytvorené s cieľom minimalizovať nepríjemnosti pre majiteľov elektromobilov pri nabíjaní ich vozidiel.

Čo potrebujete vedieť o používaní nabíjačiek, aby bola optimálna pre všetkých? Pozrime sa na etiketu nabíjania elektronických automobilov!

• Pri nabíjacej stanici stojte iba vtedy, ak chcete nabíjať svoj elektromobil. Miesto nabíjania nepoužívajte iba na parkovanie, pretože sa môže dostaviť elektromobil, ktorý by sa potreboval okamžite dobiť elektrinou.

• Keď vaše auto dosiahne maximum nabíjacej kapacity, nezaberajte miesto pred ostatnými elektromobilmi, presuňte sa na iné parkovacie miesto! Ak poznáte rýchlosť nabíjačky, môžete vopred predvídať, kedy sa nabíjanie dokončí, takže môžete okamžite uvoľniť nabíjaciu stanicu.

• Tam, kde je možné k nabíjacej stanici pripojiť dva automobily, zaparkujte tak, aby bolo možné druhé parkovisko bez prekážok používať. Musíte si uvedomiť, že nabíjací otvor zaparkovaného vozidla môže byť predný alebo zadný, nebráňte nám v nesprávnom parkovaní v prístupe k nabíjačke!

• Ak sme auto nechali cez noc na verejnej nabíjačke, čo najskôr sprístupnite parkovacie miesto, aby ho mohli používať naši spolujazdci.

• Po pripojení kábla pri začatí nabíjania môžeme skontrolovať, či sa nabíjanie začalo, kontrolovaním LED osvetlenia? Ak nie, hľadajte príčinu napr. zlé pripojenie, zlé nastavenie auta, inak si zbytočne vyhradzujeme priestor pred ostatnými.

• Ak zistíte, že nabíjačka nefunguje správne, okamžite to oznámte zákazníckemu servisu operátora nabíjacej stanice! Vďaka tomu je opätovne použiteľný za kratší čas tým, že sa s riešením problémov začne čo najskôr.

• Ak poznáte výkon palubnej nabíjačky vášho elektronického vozidla, nepoužívajte pre vašu nabíjačku s nízkou spotrebou silnejšie nabíjanie s vyšším výkonom, pretože ju aj tak nemôžeme využiť, ale uberáte možnosť rýchleho nabíjania ostatným.

• Ak na nabíjačku čaká viac ľudí, nabíjajte svoje auto iba toľko, koľko potrebujete do ďalšej možnosti nabíjania.

• Keď zanechávate auto počas nabíjania, je vhodné nechať svoje telefónne číslo za čelným sklom! Ak dobíjanie vyprší, ďalší nás môže informovať, takže môže byť na rade skôr.

Na Slovensku sa odovzdáva čoraz viac nabíjacích staníc a ich vývoj je sľubný, ale momentálne to nestačí. Ak by sa medzitým všetci riadili týmito nepísanými pravidlami a mysleli by na potreby iných majiteľov elektromobilov, boli by sme oveľa menej mrzutí.