Nezodpovedné správanie skúsenými vodičmi počas jazdy - 1. časť

Nezodpovedné správanie skúsenými vodičmi počas...

Nezodpovedné správanie skúsenými vodičmi počas jazdy - 1. časť

Ako držiteľ čerstvého vodičského preukazu cestujete so všetkým vypätím zameraným na vedenie vozidla, takže nie ste schopní venovať sa ani rozhovoru vášho spolujazdca. Až zrazu bez napätia sedíte v aute a za jazdy v telefóne už čítate vaše správy. Keď už šoférujete z rutiny,  ani vtedy nemôžete robiť podobné nebezpečné veci. Či zo strany vodiča aj spolujazdca dochádza k mnohým rozptýleniam, nepozornostiam ba aj k nehodám. Je na nás, či chceme riskovať? Ale vždy si buďme vedomí, čo riskujeme?

Pozrime sa najskôr na chyby, ktoré môže vodič urobiť

Najbežnejším zdrojom nebezpečenstva je telefón držaný pri uchu, pretože takto môžete volant držať iba jednou rukou a môžete sa ocitnúť v neočakávaných situáciách: väčšie výmole, prerazenie pneumatík, mláky, preto nebudete mať nad vozidlom dostatočnú kontrolu . Čítanie a písanie správ a nastavovanie GPS súradníc na cestách vás odvádza od cesty. Chvíľkové rozjímanie môže mať následky, v týchto prípadoch môžete naslepo jazdiť desiatky alebo dokonca stovky metrov. Okrem sledovania rýchlosti, spätných zrkadiel a premávky si okrem iného musíte venovať pozornosť signálom z telefónu a nevenovať telefónu  veľkú pozornosť. Z tohto dôvodu reagujeme pomalšie, čo výrazne zvyšuje riziko nehôd. Existuje niekoľko riešení týchto problémov. Pred odchodom si môžete nastaviť svoj navigačný systém. Môžete stlmiť zvuk z telefónu alebo zapnúť režim „Nerušiť“ a potom na konci cesty zavolať späť tým, ktorí vás hľadajú. Môžete tiež použiť handsfree. Ak máte vhodný telefón, môžete diktovať svoje správy prístroju a čítať zvukové správy, ktoré nám sú zaslané.

Stravovanie za jazdy:  väčšina z nás deň čo deň nemá čas na stravovanie. Niekedy sa javí ako praktické riešenie, ako si ušetrite čas tým, že budete jesť v aute. Preto sa snažíte počas jazdy uchmatnúť niekoľko súst a nazbierať energiu na iné veci. Možno nám ani nezáleží na tom, aké problémy to môže spôsobiť!

Stravovanie vás zásadne odvádza od premávky okolo vás, zisťujete, či sa niektoré zo zložiek vášho občerstvenia nepadajú do lona! Pozeráte sa na svoje nedobrovoľne rozmazané oblečenie - napr. horčicová kravata, na obleku rajčinové krúžky a pod. - zatiaľ čo sa vaše vozidlo pohybuje bez kontroly vpred. V takýchto situáciách je veľmi častá zvýšená rýchlosť a možnosť nehody. Na druhej strane môžete volant držať iba jednou rukou, ako sme spomenuli pri telefóne. Najlepšie je nejazdiť nalačno alebo si pripraviť vysoko kalorický nápoj do auta. Bola by škoda ohroziť seba a prostredie sendvičom alebo hamburgerom zjedeným v aute! Ak však cítime veľký hlad, potom by sme sa pre bezpečnosť mali radšej zastaviť na mieste odpočinku, zajesť si a ísť potom ďalej, iba tak môžeme svojej ceste venovať svoju plnú pozornosť. Takto nerušíte premávku ostatných ani nevytvárate situácie blízke k nehodám. 

Počas jazdy používajte slúchadlá:

Keď šoférujete, je dôležité počuť zvuky vášho okolia, pretože tak získate množstvo informácií. Aby ste neriskovali bezpečnosť vašu, ostatných, bezpečnosť automobilov v pohybe, musíte rozpoznať mimoriadne situácie. Používanie slúchadiel so silným potlačením hluku na oboch ušiach to však neumožňuje. Včas nezistite problémy, ani ich neviete už odvrátiť. Pri hučiacej hudbe si nebudete môcť všimnúť sanitku alebo sirénu hasičského vozidla a nevšimnete si ani výstražný klaksón. Používanie slúchadiel v premávke je teda vážne nebezpečenstvo! Aj keď to nie je konkrétne zakázané, ale zdravý rozum Vám to hovorí!

Vyššie uvedený zoznam, ktorý sa týka nebezpečenstva pri jazde,  zďaleka nie je úplný. V našom ďalšom príspevku budeme pokračovať v zozname nebezpečných správaní z pohľadu vodiča, doplnenom o odsúdeniahodné správanie spolujazdca. Dovtedy neverte v šťastie, ani skúseným vodičom!