Nezodpovedné správanie skúsenými vodičmi počas jazdy 2. časť.

Nezodpovedné správanie skúsenými vodičmi počas...

Nezodpovedné správanie skúsenými vodičmi počas jazdy 2. časť.

V našom predchádzajúcom článku sme písali o nebezpečných činnostiach, ktoré môže vodič robiť. Teraz pokračujeme v ich sérii doplnenej nesprávnymi návykmi, ktoré sa často dopúšťajú spolucestujúci.

Chyby na strane vodiča

Jazda v ihličkových topánkach, papučiach, naboso je nepopierateľné, že dámy v ihličkových topánkach sú veľmi pekné. Ale šoférovanie v nich je najhoršia voľba! Päta však môže ľahko uviaznuť medzi podlahou a pedálmi, čo spôsobí, že vodič stratí kontrolu nad svojím autom. Dáva teda zmysel, že v blízkosti plynu, spojky a brzdy nie je miesto pre vysoké podpätky kvôli riziku nehody. Samozrejme, žiadna žena sa nemusí vzdať tvarovaných nôh, atraktívnej a ladnej chôdze danej ihličkovým podpätkom, stačí mať v dámskom aute náhradné topánky, ktoré sú pohodlné s rovnou podrážkou. Šoférovanie bosou nohou nemôžeme obísť bez povšimnutia. Aj keď to nie je zákonom zakázané, ale bezpečnosť osôb a majetku, ktorú zase vyžaduje bezpečná jazda áno. V takejto situácii môžu byť pedále mimo kontroly, pretože z nich ľahko skĺznu papuče alebo bosé nohy. Keď budeme musieť konať náhle, nebudeme schopní včas zareagovať. Dobrým riešením je preto aj tu sedenie za volantom s pohodlnou protišmykovou obuvou, ktorá drží chodidlo. Prax ukazuje, že športová obuv je najideálnejšou voľbou.

Počúvanie hudby počas jazdy. Oveľa príjemnejšia je dlhá nudná jazda autom, pri ktorej počúvate hudbu. Môžete sa zachrániť pred mnohými problémami a môžete sa celú cestu sústrediť na cestu, ak si pred odchodom nastavíte svoju obľúbenú rozhlasovú stanicu, sami si vytvoríte zoznamy skladieb a výbery. Takto dokážete behom niekoľkých sekúnd dosiahnuť hudbu, ktorá vyhovuje vášmu vkusu a nálade, bez toho, aby ste sa dostali do situácie, v ktorej môže dôjsť k nehode v dôsledku zdĺhavých úprav rádia alebo prehrávača. Podľa profesionálov však nie je jedno, akú hudbu počúvate počas jazdy. Ukázalo sa, že štýl jazdy môže mať nepriaznivý vplyv a zvyšuje riziko nehody, ak je hudba veľmi hlasná, veľmi drsná a príliš rýchla a presahuje 120 úderov za minútu. V prípade, že sú splnené všetky tri súčasne, dochádza bežne k neprimeranej zmeny rýchlosti, nedodržaniu vzdialenosti medzi vozidlami, čím sa zvyšuje riziko nehôd.

Jazda v kapucni Okrem toho, že sú kapucne a bundy praktické a štýlové, môžu byť aj mimoriadne nebezpečné. Aj keď chce chodec prejsť cez zebru s kapucňou, ale možno je ešte riskantnejšie, keď má na hlave vodič kapucňu a sedí za volantom. Je to preto, lebo brzdí periférne videnie, nevidí do strany, čo môže byť pri zákrutách obzvlášť nebezpečné.

Chyby na strane spolujazdca

Noha na prístrojovej doske. Spolucestujúcemu na pravom prednom sedadle môže byť určite dobre, keď si opiera nohy o palubnú dosku, ale určite by si nevybral tento spôsob relaxácie, keby vedel, aké riziká to môže mať. V prípade neočakávanej kolízie sa airbag nafúkne obrovskou silou a udrie nohu (nohy) v jeho ceste o hlavu a telo. Môže sa vyskytnúť všetko, od extrakcie zubov cez vážne poranenia hlavy až po bodné poranenia v dôsledku otvorených zlomenín kostí.

Spí vedľa vodiča. Každý už zažil, že ak niekto zíva v jeho blízkosti, stane sa sám ospalým. Z tohto dôvodu nemá spolujazdec vedľa vodiča spať, pretože jazda si vyžaduje úplnú ostražitosť. Radšej sa rozprávajte s osobu za volantom, ale neodvracajte ani náhodne jeho pozornosť od riadenia vozidla!

Bez ohľadu na to, za akého sa považujete dobrého vodiča, stojí za to venovať zvýšenú pozornosť vášmu konaniu počas jazdy, neriskovať nič, čo by mohlo viesť k nehode. Verte všetkých vás čakajú domov!