Ojazdené auto kupujte rozumne

Ojazdené auto kupujte rozumne

Ojazdené auto kupujte rozumne

Pre mnohých z nás je kúpa automobilu najväčším výdavkom po zadovážení bytu. Nové autá zvyčajne nemajú žiadne problémy, roky fungujú bez porúch. Kúpa ojazdeného auta - ktorá sa dotýka veľkej masy ľudí však skrýva množstvo nástrah, aj keď sa situácia za posledných 20 rokov sapodstatne vyjasnila.

Ak urobíte neuvážené rozhodnutia pri kúpe ojazdeného auta, riskujete veľa peňazí. Túto investíciu musíte starostlivo zvážiť, pretože na jednej strane, ako kupujúci môžete byť obeťou rôznych podvodov a podvodných trikov a na druhej strane musíte vedieť, čo chcete kúpiť a čo potrebujete.

Pri kúpe ojazdeného automobilu musíte byť skutočne opatrní! Pretože ak už došlo k zlému nákupu a odberu, len veľmi ťažko môžeteusvedčiťa chytiť podvodníkov, alebo ak si spätne uvedomíte, že ste si nekúpili to čo potrebujete, už to nemôžete vziať späť. Pred uzatvorením dohody musíte presne vedieť, na čo treba dávať pozor a čo hľadať, čo a ako skontrolovaťpri kúpe ojazdeného auta.

Ponúkame vám niekoľko dobrých tipov a rád, ako sa vyhnúť najbežnejším chybám:

• Skôr ako sa začneme pozerať na ponúkané ojazdené autá - rovnako ako pri nových si dobre  rozmyslite, ktorá značka a typ je pre nás vhodný? Je dôležité si ujasniť, za čo, kde a koľko investovať

• Kupujte iba auto, ktoré si môžete dovoliť! Nepozerajte sa len na lákavú kúpnu cenu! Nemali by ste zaplatiť 100% cenu hodnoty automobilu, ale je potrebnéspočítať si aj výdavky na uvedenie auta do prevádzky a používania, ako napríklad overenie totožnosti, výmena oleja, nová registrácia, náklady na prepisatď. Okrem toho je potrebné si zohľadniť daň a poistenie auta. Zahrňte náklady na údržbu a servis! Vyskytuje sa povinná údržba a neočakávané chyby. Ľudové autá prichádza aj so zľavnenými náhradnými dielmi, kdež to na luxusnejšie autá môžubyť drahšie náhradné diely a jeho oprava je problematická a nákladná.

• Najlepšie je kúpiť si auto zo spoľahlivého miesta, prípadne od známeho, pretože známa história vozidla je neoceniteľnou výhodou. Pred kúpou s cudzou osobou a fy sa informujte o spoločnosti, zoznámte sa s predajcom a ak vám nie sú zásadne sympatickí alebo máte pochybnosti, odíďte od kúpy!

• Pri kúpe ojazdeného auta je najdôležitejšie dôkladne si preskúmať históriu vozidla. Pomôcť nám s tým môže Platforma na údržbu vozidiel, ktorú bezplatne prevádzkuje ministerstvo vnútra. Vďaka prístupu cez zákaznícku bránu je možné na všetky domáce automobily - bohužiaľ nie zahraničné - dopytovať sa na základeŠPZ a je z nich možné odhaliť veľa dôležitých informácií. Napríklad počet najazdených kilometrov zaznamenaných počas technických skúšok a zmien vlastníckych rokov, ale aj to, koľko vlastníkov mal v minulosti.

• Zmapovanie histórie vozidla registrovaného na Slovensku je oveľa jednoduchšie ako u vozidiel zo zahraničia. Auto dovezené zo zahraničia vždy nesie vyššie riziko! Ak sa určite nechcete stať obeťou podvodu (podvod s DPH, falošné doklady, odcudzené vozidlo, strata záručnej reklamácie a pod.) Je lepšie mať na pamäti: čo je dobré, nie je lacné ani v zahraničí!

• Nikdy sa nespoliehajte iba na slová predajcu automobilu. Mnohí už doplatili na slová predajcu, lebo bezpodmienečne prijali to, čo mu povedal predajca a nepravdy vyšli najavo. Ak ste našli vozidlo ponúkané na spoľahlivom mieste, ktoré sa vám zdá byť ideálne, buďte trpezliví a dohodnite si stretnutie s predajcom. Môžete s ním jednať o tom, že by ste chceli vidieť auto v nezávislej opravovni, alebo môžete si prizvať aj odborníka na trh s automobilmi, s ktorým vybrané vozidlo na mieste dôkladne skontrolujete. Na prvý pohľad môžete zistiť, či je na ňom viditeľné poškodenie, v akom stave je auto. Potom váš človek spustí diagnostiku pomocou príslušného testovacieho zariadenia. To ukazuje, koľko porúch má auto v súčasnosti. Ďalej sa môžete dozvedieť o chybách, ktoré sa na palubnej doske ešte neobjavili. Neskôr od experta dostanete všetky zisťované údaje, pomocou ktorých vám mechanik môže poskytnúť informácie o nákladoch na opravu existujúcich chýb.Počas prebiehajúcej diagnostiky sa uistite, či sú prítomné kľúče, pretože iba ak ich máte, môžete si na vozidle uzavrieť casco poistenie.

Skontrolujte doklady o automobile, technický preukaz, servisnú knižku, dennú prevádzku, môžete v nich nájsť výstražné znaky! Nie je možné vizuálne skontrolovať prítomnosť zariadení zahrnutých v ponuke a vyskúšať ich funkčnosť (napr. klimatizácia, regulátor okien, vyhrievanie sedadiel, navigácia).

Keď sme sa pozreli cez všetko vo vnútri, mohli by sme sa pozrieť na karosériu. Pomocou meradla hrúbky vrstvy môže odborník zistiť stopy po opravovaní akýchkoľvek predtým poškodených častí alebo dokonca príznaky nesprávnej opravy. Určite sa poobzerajte pod auto! Prezrite si brzdový systém, podvozok, upevňovacie body, niekde skontrolujte hrdzu, pozrite sa tiež pod prahy! Pri prehliadke motorového priestoru môže znalý človek získať užitočné informácie o „chorobách“ automobilu. Na škodu by vám nemala byť ani kontrola stavu pneumatík.

Nemôže chýbať ani testovacia jazda! Prvý štart sa vykoná s otvorenou kapotou, prvú testovaciujazdu so stiahnutými oknami, v obidvoch prípadoch sa sledujú podozrivé zvuky. Dá sa počas našej krátkej cesty odhaliť stav spojky, či vibruje riadenie, pri núdzovom brzdení neťahá do strán volant atď.?

Buďte opatrní! Neľutujte peniaze za expertný skríning ojazdeného auta, z dlhodobého hľadiska môžeme veľa ušetriť!

Ak sa vám podarilo minimalizovať riziko a získali ste vybrané auto, navštívte náš internetový obchod! Rozmaznávajte svoje nároky pomocou našich vysoko kvalitných autodoplnkov, ktoré vyhovejú všetkým vašim potrebám, aby ste sa pri používaní cítili pohodlne a bez problémov vám slúžili dlho.