Písané a nepísané pravidlá pre motoristov

Písané a nepísané pravidlá pre motoristov

Písané a nepísané pravidlá pre motoristov

Keď obdržíte svoj vodičský preukaz do rúk, teoreticky máte všetky vedomosti, ktoré vás robia vhodnými na riadenie vozidlana cestnej premávke. Všetci ste úspešne absolvovali test z Vyhlášky o premávke, napriek tomu sa stretávate s konkrétnou situáciou a nepresnou interpretáciou Vyhlášky na cestách.V každodennom živote existujú aj situácie, na ktoré náhle neviete, ako by ste mali reagovať, hlavne, ak máte v hlave stále otázniky, na ktoré ani Vyhláška nedáva odpoveď! Zhromaždili sme preto písané a nepísané pravidlá, ktorými sa možno riadiť, aby ste predišli nehodám bez napätia a jazdili pokojnejšie a bezpečnejšie.

Pravidlá cestnej premávky a automobilová etiketa:

Najzákladnejšou vecou cestnej premávky je dodržiavať predpisy. Môže to znieť bezvýznamne, ale nemožno dostatočne zdôrazniť, že by ste nikdy nemali jazdiť opití, neustále sa pripútať bezpečnostnými pásmi, zastaviť na červenú, dávať pozor na dopravné značky a jazdiť podľa nich ... a dokonca by sme mohli uviesť zoznam písaných pravidiel pre celú cestnú premávku, ktoré musíte považovať za záväzné! Ich dodržiavaním a presadzovaním sa môžete vyhnúť tragédiám! Ak Vyhláška o premávke neposkytne odpoveď na danú situáciu, máme k dispozícii automobilovú etiketu:

  • Každého naštve a podráždi, keď musíte sedieť v zápche. Napriek tomu sa netlačte neprimerane dopredu a hlavne nepredbiehajte v zastavovacom pruhu! Vyhnete sa tak nebezpečným situáciám, ktoré rušia ostatných účastníkov premávky.
  • V prípade hustej premávky zo zužujúceho sa jazdného pruhu môžete pokračovať v jazde, iba ak vás ostatní pustia pred seba do vlastného pruhu. Vpustením votrelca do nášho pruhu môžete zo zdvorilosti zabrániť dopravnej zápche. Uplatňuje sa princíp zipsu, podľa ktorého každý motorista púšťa vozidlo pred seba, čím zaisťuje dynamická premávka.
  • Existujú podmienky, aby sa prioritný vodič vzdal svojej prednosti. Môže byť vytvorený iba medzi dvoma vodičmi s jednoznačným signálom - spomalenie, zastavenie, ktorý potom už nemožno vrátiť späť.
  • Výstražné svetlo. Môže sa použiť, keď ste zo zdravotných alebo technických dôvodov nútení zastaviť na frekventovanej ceste. Tento semafor tiež používame, keď ďakujeme druhému autu za jeho zhovievavosť voči nám alebo sa ospravedlňujeme za našu nepozornosť,  v tomto prípade výstražné znamenie iba na krátko! Týmto zdvorilým gestom si môžete ušetriť aj hnev agresívneho vodiča. V žiadnom prípade ho však nepoužívajte, keď nemôžete nájsť parkovacie miesto, a chcete sa len na pár minút zastaviť, pretože je to nielen nelegálne, ale aj nedôstojné a tiež to bráni premávke.
  • Na ceste s paralelnou premávkou najmä na diaľnici musíte stále ísť vo vonkajšom jazdnom pruhu. Ak chcete predbiehať, môžete prejsť do jazdného pruhu vedľa iba po dobu predbiehania. Ak teda niekoho dobehnete, predbehnite ho a hneď ako to bude možné, vráťte sa späť do správneho jazdného pruhu!
  • Keď diaľkové svetlá oslňujú oproti idúceho vodiča vypnite reflektor, keď spozorujete, že v diaľke je pred vami auto , alebo idete za iným autom, vypnite diaľkové osvetlenie!

 

  • Používanie telefónu počas jazdy je veľkým rozptýlením, s vysokou pravdepodobnosťou nehody. Najlepšie spravíte, keď vypnete telefón, nebudete odpovedať na hovory a nezačnete telefonický rozhovor, ale ani sa nevenujte SMSsprávam, a hlavne ich nepíšte.
  • Ak chcete predbiehať a zaradiť sa, vždy používajte smerové svetlá, aby vás ostatní motoristi ľahšie pustili pred seba a predišli tak možnej nehode! Nenechávajte smerovky na zmenu jazdy na poslednú chvíľu! Pokiaľ vás predbiehajú, smerovky nezapínajte, až kým vás druhé vozidlo nepredbehlo. Malými  pozornosťami môžete zabrániť tomu, aby ste druhým v premávke spôsobovali napätie.
  • Agresívny alebo váhavý vodič môže byť nepríjemný, ale v žiadnom prípade nechoďte za ním a nesnažte sa ho poučovať! Trúbenie, blikanie, ukazovanie, najmä brzdenie a vytlačenie z cesty  vytvára iba ďalší stres, čo samozrejme neprispieva k jazde bez nehôd. Najlepšie, čo môžete v tejto situácii urobiť, je ignorovať ich.
  • Neustále sa ponáhľate v uponáhľanom svete. Musíte byť opatrní, aby tieto neustále preteky nezničili vaše zdravie, vaše životy, v tom lepšom prípade iba vašeauto. Na diaľniciach predstavuje vážnejšie nebezpečenstvo aj vyššia rýchlosť jazdy. Preto je mimoriadne dôležité dodržiavať predpísanú a pre danú cestu zodpovedajúcu rýchlosť a následnú vzdialenosť! Za každých poveternostných podmienok zapínajte stretávacie svetlá, aby vás bolo ľahšie spozorovať, a to aj pri vysokej rýchlosti.

Kultúra jazdy bude pre všetkých príjemná a bezpečnáiba vtedy, ak vy a všetci ľudia v cestnej premávky budete schopní dodržiavať Vyhlášku, jej pravidláa aj nepísané pravidláa dokonca si navzájom budete pomáhať na cestách.