Prečo je dôležitá skúšobná jazda?

Prečo je dôležitá skúšobná jazda?

Prečo je dôležitá skúšobná jazda?

Kúpa automobilu má v živote každého človeka veľký význam, pretože je to jedna z najväčších investícií. Preto si vyžaduje vážnu pozornosť a dôkladné premyslenie. Či už sa rozhodnete pre nové alebo ojazdené vozidlo z niekoľkých modelov, najväčšou pomocou pri rozhodovaní je testovacia jazda.

Než však začneme kupovať auto, musíme zvážiť, značku auta a v akej výbave si ho chcete kúpiť? Kde a na čo ho budete používať, koľko osôb budete prepravovať, kde s ním budete parkovať? Prečítajte si v magazínoch o testoch auta, pýtajte sa na názory vašich priateľov, a ak si nazbierate osobné poznatky o vozidle,  až potom sa rozhodnite, ktoré je pre  vás vhodné. 

Ak ste si vybrali ojazdené auto, je dobré skontrolovať niekoľko vecí zvnútra aj zvonka predtým, ako sa vydáte na testovaciu jazdu. Skontrolujte stav pneumatík, hľadajte známky poškodenia na karosérii, uistite sa, že nikde nehrdzavie a nič z neho nevyteká. Skúste otvoriť a zavrieť dvere, a  či nie sú nejaké stopy po premočení! Pozrite si na stav čalúnenia, nadýchajte sa vzduchu v interiér, či nie je potuchnutý! 

Vďaka tomu všetkému môžete získať informácie, ktoré môžu poukázať na vážne problémy, a ak ich neprehliadneme, môžeme si neskôr ušetriť veľa peňazí. Ak sa tomu nerozumiete, nehanbite sa k tomu požiadať o názor skúsenejšieho vodiča automobilu, alebo automechanika. V pohode môžeme byť až potom, keď sme to všetko zodpovedne zvážili a skontrolovali. Je jednoduchšie, ak si vyberiete nové auto, nie je potrebné venovať osobitnú pozornosť jeho stavu.

Po našich vyššie uvedených pozorovaniach môžete auto, ktoré sa javí ako najvhodnejšie ešte pred skúšobnou jazdou, overiť otázkami, ktoré zohľadňujú ďalšie podmienky kúpy:

• Skontrolujte pohodlie v kabíne či je pohodlné nastupovať a vystupovať, či je dostatok miesta pre vaše nohy, nie je to nízke v porovnaní s vašou výškou? Dá sa sedadlo a volant prispôsobiť vašej postave? Oplatí sa tiež vyskúšať zadné sedadlá, ak s nimi budete často prepravovať cestujúcich.

• Pozrite sa na batožinový priestor a možnosti prepravy podľa vašich potrieb! Je dostatok miesta na veci, ktoré chcete prepravovať, budete si môcť veci prakticky uložiť? Dajú sa sedadlá sklopiť a s akými problémami to môžete urobiť?  Možnosť odkladacieho priestoru na pohár, telefón a drobné mince ...?

• V prípade potreby skontrolujte možnosti ťažného zariadenia (typ a výška ťažného zariadenia, elektrické pripojenie ...)!

• Vyskúšajte prístroje a elektronické vybavenie, aby fungovali podľa všetkých svojich funkcií, boli prehľadné a boli v dosahu vašej veľkosti! Oplatí sa vyskúšať osvetlenie, žiarovky a displeje aj v tme (v noci alebo na neosvetlenom mieste), aby ste zistili, či je všetko dobre viditeľné?

• Hľadajte možnosť deaktivovať pravý predný airbag, aby ste zistili, či je všetko v poriadku s upevňovacími bodmi Isofix, ak chcete vo vozidle prevážať dieťa.

Až po dôkladnej kontrole tohto všetkého stojí za to zahájiť skúšobnú jazdu so zdanlivo vhodným vozidlom:

• Porozprávajte sa s predajcom o trase a cestných podmienkach, pretože by bolo vhodné vyskúšať to na mieste, kde budete musieť so zakúpeným autom jazdiť. Nezáleží na tom, či sa auto bude používať na diaľnici alebo na poľnej ceste.

• Pri štartovaní počúvajme zvonku aj ďalšie zvuky motora a automobilu, či sa nevyskytujú  nejaké nepríjemné zvuky alebo zvuky, ktoré naznačujú problém?

• Zamerajte sa na rýchlostnú páku, aby ste zistili, či to vyhovuje vášmu štýlu jazdy?

•  Za jazdy dávajte pozor a počúvajte zvuky auta pomalým a rýchlejším tempom!

• Dbajte na jeho zrýchlenie na vhodných úsekoch! Výkon motora musí byť synchronizovaný s vašim reakčným časom! Zapnite klímu, svetlá, otestujte, či bude stále vyhovovať vašim potrebám?

• Je nevyhnutné skontrolovať brzdy pri nižšej a vyššej rýchlosti! Môžete počuť škrípanie kolies, môžete zistiť aj šmyk pneumatík, ktorý naznačuje poruchy. Ak ale auto sa pohne aj s parkovacou brzdou, je to tiež výstražný znak!

• Vykonajte niekoľko druhov parkovania, aby ste zistili veľkosť mŕtveho bodu, či je výhľad pre vás ideálny, či ste schopní ovládať rozmery automobilu?

• Na testovaciu jazdu je vhodné vziať so sebou aj rodinu, aby bol zistený komfort zadných sedadiel, výhľad a napríklad či zadná klíma poskytovala dostatočnú teplotu?

Potom už väčšinou uvidíme reálny obraz zvoleného modelu, sme si už vedomí vlastností, výhod a nevýhod automobilu, len musíme brať do úvahy zhrnuté vedomosti. Môžete dokonca vyskúšať viac automobilov, aby ste mohli robiť sebavedomejšie rozhodnutie na základe skúseností, ktoré ste získali, pretože to závisí od toho, či sa z vášho automobilu budete v najbližších rokoch cítiť dobre?