Prečo nefajčiť počas jazdy?

Prečo nefajčiť počas jazdy?

Prečo nefajčiť počas jazdy?

V našich okolitých krajinách je fajčenie v aute zakázané vo viacerých štátoch, keď v aute sedí mladý spolujazdec alebo spolujazdkyňa čakajúce na dieťa. V Anglicku môže byť za používanie elektronickej cigarety dokonca pokuta, ak jej para obmedzuje výhľad. V niektorých krajinách má zas vyhodený horiaci špak následky. Na druhej strane na Slovensku takáto klauzula v zákone o cestnej premávke nie je  a neobsahuje ani základný zákon, ktorý nezakazuje fajčenie v osobných automobiloch, ani na e-cigarety, ani na tabakové výrobky. Na Slovensku prebiehajú diskusie o ochrane nefajčiarov dlho, zatiaľ však nebolo prijaté žiadne rozhodnutie.

Pokojní samozrejme nemôžu byť ani slovenskí fajčiari! Hneď ako sa dostanú do krajiny, kde je fajčenie vo vozidlách už regulované, môžu očakávať prísnu sankciu za porušenie miestnych predpisov. V niektorých štátoch napríklad hrozí pokuta až do výšky tisíc eur, ak vodič fajčí v prítomnosti dieťaťa mladšieho ako 12 rokov.

Bolo by načase fajčenie regulovať i doma s veľmi vážnymi následkami a nenechávať na rozhodnutí jednotlivca! Pretože nespočetnekrát zažívame, koľko je ľudí, ktorí si zapaľujú cigarety a ničia si svoje zdravie a zdravie ostatných. Často sa hovorí, že ničenie svojho zdravia fajčením je súkromnou záležitosťou každého. Dúfajme však, že fajčiar si uvedomuje karcinogénne účinky na pľúca a riziko vaskulárnych chorôb. Uvažujú však nad nebezpečenstvom pasívneho fajčenia? Vedia, aká škodlivá je ich vášeň pre ľudí v jeho blízkom prostredí, o ich dieťati, ktoré s ním cestuje, o ich tehotnej manželke? Veľká časť emitovaného dymu neškodí fajčiarovi až tak, ako ľuďom v jeho prostredí, pretože sa im do tela dostane nefiltrovaný dym, je to ešte škodlivejšie!

Pri fajčení je otázna aj bezpečná jazda! Pretože v ruke držaná cigareta môže byť faktorom spôsobujúcim nehodu z dôvodu nedostatku voľného použitia ruky. Padajúce horúce uhlíky navyše môžu vodiča odvrátiť alebo dokonca vystrašiť, ale vyberanie cigarety z krabice alebo ich zapaľovanie zapaľovačom neumožňuje vodičovi venovať všetku pozornosť vozovke a premávke.

Rovnako nemôžeme zostať bez slova, ak nám na aute pristane horiaci ohorok odhodený z iného auta. Nedaj Boh, ako motorkárovi sa vo vašom krku, môže ocitnúť horiaci ohorok cigarety. Bude to len vďaka šťastiu, ak sa v takom prípade nestane katastrofa! Od všetkých fajčiarov sa očakáva, že ak už nevedia prestať fajčiť v aute, nech si ohorok zahasia aspoň v popolníku svojho auta!

Cigaretový dym určite neprispieva ani čalúneniu vozidla! Pohlcuje pach dymu, ktorý sa potom nedá odvetrať, ale v horšom prípade ho nemožno vyčistiť ani čistením. Skontrolujte, či poťah sedadla nemáte prehorený od cigarety! Ale koberce môžu byť tiež poškodené horiacim ohorkom, ktorý spadne alebo vyhadzovaním spadne späť do auta kvôli protivetru. Ak je to váš prípad, odporúčame vám do pozornosti náš internetový obchod, kde si môžete vybrať z našej širokej ponuky vysoko kvalitných textilných autorohoží.

Je zrejmé, že rozumieme aj fajčiarom, pretože pre niektorých z nich nie je fajčenie len zlozvyk pre zbavenie sa stresu, ale aj fyzická a psychická závislosť. Už len myšlienka na nefajčenie cigarety im spôsobuje úzkosť. Základnou požiadavkou však je, aby si svojich spolucestujúcich uctili tým, že pri nich vydrží v aute bez fajčenia, a zapáli si až potom, keď z vozidla vystúpia.

Z vyššie uvedeného môžete vidieť, koľko argumentov existuje proti fajčeniu v aute, aj keď vyhláška v súčasnosti nezakazuje vodičom fajčiť počas jazdy. Ak ale v dôsledku toho dôjde k nehode, môže mať pasívny fajčiar zdravotné problémy alebo sa poškodí iba čalúnenie, za všetko môže vodič. To sa neoplatí riskovať!