Príprava nášho auta na zimné mesiace

Príprava nášho auta na zimné mesiace

Príprava nášho auta na zimné mesiace

Stále si myslíme, že nevieme dostatočne zdôrazniť dôležitosť prípravy auta na zimnú prevádzku  a na jazdu v zime. Nič to nedokazuje lepšie ako počet nehôd, ku ktorým často dochádza počas sneženia, časté zápchy, opakujúce sa technické problémy, pravidelné meškanie z práce a zo školy. Tí, ktorí túto situáciu nepoznajú, by si nemali prečítať ani náš článok ďalej, pretože ich auto je pravdepodobne vždy v poriadku alebo nemá auto!Ale každý, kto bol niekedy konfrontovaný so stále zamrznutými tesneniami a zažil, že jeho auto sa nenaštartuje, zámok vozidla sa neotvorí, môže byť užitočné  zopakovať si otázky prípravy auta na zimnú prevádzku. Keďže tento rok už na niektorých miestach napadol prvý sneh, je čas sa s tým vyrovnať!

Ako pripraviť svoje auto, pred zimnými nepríjemnosťami?

• Pred začiatkom zimy zmerajte bod mrazu chladiacej kvapaliny, aby ste zistili, či je dostatočne nízka. Je to preto, že v treskúcej zime môže mraziaca kvapalina roztrhnúť chladič, nehovoriac o veľkých škodách. Odporúča sa však vymeniť chladiacu kvapalinu, aj keď je príliš stará 5 - 10 rokov, nakoľko môže spôsobiť koróziu chladiaceho systému, pretože sa stáva kyslá.

• V zime výlučne používajte do ostrekovača čelného skla len nemrznúcu zmes! Vymeňte ju predpríchodom mrazov, pretlačte ju cez systém, inak môže dôjsť k prasknutiu nádrže, čerpadla a trysky v dôsledku zamrznutej kvapaliny.

• Ak nechcete v zime čeliť zamrznutým dverám na aute, starostlivo ošetrujte tesnenie dverí špeciálnymi prostriedkami, alebo glycerínom! Vďaka tomu budú menej fragmentované a nezamrznú.

• Je známe, že výkon batérie klesá s poklesom teploty. Z tohto dôvodu je vhodné skontrolovať, doplniť alebo v prípade potreby vymeniť nemrznúcu zmes v chladiči skôr než príde zima. Ak to urobíte včas, nebudete meškať do práce a nebudete sa musieť obávať hnevu šéfa.

• Ešte predtým, ako ste dostali vodičský preukaz, ste sa od vášho inštruktora jazdy dozvedeli, že by ste mali skontrolovať svetlá skôr, ako začnete jazdiť. Napriek tomu je len málo ľudí, ktorí to urobia pred každou cestou. Ale v zime hrá obzvlášť dôležitú úlohu! Ak ráno v zimných dňoch odídete za tmy z domu a  keď prídete domov, je už tiež tma, nemôžete si dovoliť nechať ujsť každodennú kontrolu osvetlenia. Všetky žiarovky (smerové svetlá, kontrolky, iné obrysové svetlá) musia byť v prevádzke, svetlomety musia byť správne nastavené a musí sa skontrolovať prístrojová doska a podsvietenie ovládacieho panela, ako aj žiarovky v kabíne a batožinovom priestore.

• Aby bolo možné dobre vidieť za jazdy na cestu v daždi a snehu, musia stierače správne fungovať. Stierače musia byť v perfektnom stave, aby už aj tak zlú viditeľnosť ďalej nezhoršovalo zasnežené pruhované okno rozmazané od blata. Vymeňte teda staré, opotrebované stierače vo svoj prospech! Aby vašestierače dlho a dobre fungovali, nikdy sa nepokúšajte odstrániť ľad zamrznutý na skle stieračmi, ale rozmrazte ho vyhrievaním okna!

• Ak kamienok zanechal stopu na čelnom skle, dajte ho okamžite opraviť odborníkom, pretože v dôsledku chladu môže ľahko prasknúť.

• Nikdy nejazdite v zimnom období bez zimných pneumatík! Je to pneumatika špeciálne vyvinutá pre poveternostné podmienky zimných mesiacov, ktorá na vlhkých a zľadovatených vozovkách poskytuje kratšiu brzdnú dráhu, ako letná pneumatika. Podľa výrobcov nastáva čas výmeny pneumatík, keď teplota klesne pod 7 ° C. Pneumatika musí mať hĺbku drážok 4 mm,potom sa už nemôže ďalej montovať. Tlak v pneumatikách musíte tiež skontrolovať každé 2-3 týždne, aby ste sa uistili, že  správne prelínajú na cestu.

• Určite nie je potrebné vysvetľovať, že stav bŕzd v zime je tiež zásadný! Vždy kontrolujte brzdové doštičky, brzdové kotúče, brzdové bubny a správnu hladinu brzdovej kvapaliny.

• V zime sa odporúča nádrž naplniť motorovým olejom s nižšou viskozitou! Takto je zaistené, že motor po studenom štarte zostane lepšie mazaný.

• Pretože upchatý peľový filter môže blokovať ventilačný systém vrátane ofukovania okien, takže je tým pádom znížená viditeľnosť. Preto je vhodné vymeniť peľový filter každý rok pred zimou, aby bolo vetranie dokonalévtedy, keď to najviac potrebujete. Skvelým pomocníkom pri riešení problému môže byť aj efekt teplého vzduchu na dobre fungujúcej klimatizácii.

• Vo vozidlách nie je žiadna ochrana interiéru podvozku! Ak sa nestaráte o prevenciu korózie podlahy auta, môže vás to rokmi prekvapiť. Spolu so soľou nanášate nespočetnekrát bahno a sneh do auta, takže slaná a kyslá šťava, ktorá sa vstrebáva do čalúnenia, spôsobuje hrdzu na podlahe vášho auta. Môžete tomu však zabrániť! V zime používajte gumové autorohože! To je to, čo odoláva všetkým poveternostným podmienkam, voda a blato sa zhromažďujú v hlbokých brázdach a vyvýšený  okraj im nedovolí, aby sa všetko dostalo do vášho auta. V našom internetovom obchode si môžete vybrať z našich vysoko kvalitných gumových autorohoží pre takmer všetky typy automobilov. Navštívte náš internetový obchod a pozrite si náš široký výber!

• Proti ranným mrazom si zaobstarajte špeciálny sprej na odmrazovanie a naolejujte zámky, aby vás nezachytila ​​skutočnosť, že nemôžete nasadnúť do svojho auta!

• Nikdy nezačnite jazdiť s nízkym obsahom paliva v nádrži! Ak sa dostanete do zápchy a kolóny, aspoň si môžete prikúriť pri plnej nádrži!

• Je dobré pripraviť si  hotovostný balíček pre prípad nehody, zápchy na cestách a záložný balíček, aby ste boli pripravení na neočakávané situácie. Myslíte tu na snehové reťaze, metly a lopaty, škrabky na ľad, rozmrazovače, štartovacie káble, ťažné laná, baterky na svietenie, prikrývky, rukavice, naplnenú lekárničku a súpravu žiaroviek, nôž, nabíjačku na mobilný telefón do zapaľovača cigariet.

Vidíte, že na to, aby ste dorazili do cieľa včas a bezpečne, vyžaduje si to od vás osobitnú starostlivosť a pozornosť. Ak nechcete mať problém, už viac neodkladajte zimnú prípravu auta, aby ste nemuseli znášať následky nepripravenosti! Okrem prípravy vozidla na prevádzku musíte jazdiť aj pomalšie a opatrnejšie! Budete musieť udržiavať väčšie rozostupy a  vzdialenosti, vysokú opatrnosť a trpezlivosť pri zimnej premávke.