Problémy v nepriazni počasia - hmla a ľad na skle auta.

Problémy v nepriazni počasia - hmla a ľad na...

Problémy v nepriazni počasia - hmla a ľad na skle auta.

Sme presvedčení a stále zdôrazňujeme dôležitosť čistoty čelného skla automobilu lebo obmedzený výhľad neustále spôsobuje dopravné nehody. Týmto kolíziám sa môžete vyhnúť, ak sa každý postará o vyčistenie okien svojho vozidla pred jazdou a udržuje čistotu okien na vozidle aj počas jazdy. V nasledujúcom článku uvádzame rady, ako ľahko a rýchlo vylúčiť alebo sa vyhnúť problémom, ktoré bránia vo výhľade a viditeľnosti spôsobených vlhkosťou, mrznúcimi oknami a ľadom.

Ak nevidíte dokonale cez auto sklo vášho vozidla, je to pre vás nielen frustrujúce, ale môžete ľahko spôsobiť aj dopravnú nehodu. Navyše, policajná hliadka vás môže pokutovať za zľadovatené a zarosené čelné sklá. Nestačí oškrabať okná od ľadu o malej veľkosti len na strane vodiča, pretože sa tým vystavujete existencie rizika nehody.

Ráno v zime je veľmi nepríjemné mať zasnežené auto, ľadom pokryté čelné a bočné sklá pred odchodom z domu. Nakoľko sa ponáhľate za každých okolností musíte vozidlo pred jazdou očistiť. Nestačí len zbaviť sa od snehu a ľadu na čelných sklách, musíte pozametať aj strešnú časť automobilu a kapotu! Sneh sa môže zošmyknúť zo strechy za jazdy na cestách a zabrániť vám v úplnom výhľade. Z kapoty vám môže protivietor fúkať čiastočky snehu na okno, a tým obmedzovať vodiča vo výhľade. Nie je zanedbateľným problémom ani to, že skĺznutý blok snehu môže zasiahnuť aj vozidlo za vami, a tým mu zabránite vo voľnom výhľade. A náhla reakcia a strach z toho môže viesť k nešťastiu.

Keď sa vám podarilo zbaviť sa snehu, môže nasledovať odmrazovanie skiel. Odporúča sa použiť sprej na odmrazovanie. Dajte si však pozor, aby ste ho neskladovali v aute, pretože ak zamrznú dvere, nemáte šancu dostať sa k nemu. Zadovážte si špeciálnu škrabku na ľad, pomocou ktorej môžete ľad odstrániť bez škrabancov a to ľahko za použitia rozmrazovacieho spreja. Ak je to len tenká vrstva ľadu, môže vám byť veľkou pomocou kvapalina do ostrekovačov s nemrznúcou zmesou. Tá môže dokonca zabrániť zamŕzaniu čelného skla za jazdy. Nepoužívajte stierače v prípade silnej námrazy, pretože by mohlo dôjsť k poškodeniu gúm a zlomeniu stierača. Stierajte iba ľad, ktorý sa už roztopil! Nasmerovaním kúrenia vozidla na čelné a bočné sklá môže teplý vzduch ušetriť váš čas. Ušetrí vám to nepríjemnosti, keď večer alebo pri parkovaní zakryjete sklo poťahom na čelné sklo auta, inak je vhodná prikrývka alebo uterák, ale v žiadnom prípade nie papier.  Chránia vaše auto pred ľadom, snehom a námrazou, ale je tiež užitočné, ak zdvihnete lišty stieračov tak, aby neprimrzli na sklo.

Nikdy nepoužívajte horúcu vodu v nádeji, že dôjde k rýchlejšiemu odmrazeniu a očisteniu, pretože je veľká šanca, že čelné sklo praskne. Najmä ak je na ňom štrkom poškodená štrbinka alebo iné poškodenie!

Je tu tiež možnosť, že vás ráno bude čakať auto bez ľadu a auto bude pripravené na odchod. Aby ste to dosiahli, musíte si zaobstarať dodatočné vybavenie nezávislého kúrenia poháňaného palivom. Umožňuje vám vopred naprogramovať a aktivovať pomocou smartphonu alebo diaľkového ovládača, kedy miesto vás začne pracovať a vykurovať auto. Po príchode k autu môžete okamžite naštartovať, pretože vás čaká teplý interiér, čisté okná a vyhriaty motor.

Zarosené čelné sklo môže byť prítomné nielen v zime, ale takmer po celý rok. Obyčajne problém môže vyriešiť zapnutie kúrenia automobilu, nasmerované na všetky okná. Ale ak si sadnete do auta v mokrom oblečení alebo v zasnežených topánkach, vnútri sa kvôli vlhkosti vytvorí para. Vlhkosť zostane na poťahu sedadla a textilnej rohoži dlho, takže prítomnosť pary bude konštantná. Pomôžte si trochu stiahnutím okien alebo zapnite klimatizáciu. V zime používajte gumové autokoberce, ktorými dokážete znížiť nielen poškodenie kovových povrchov, ale znížite vlhkosť a tvorbu rosenia v aute. V našom internetovom obchode na stránke carcarpit.sk si môžete vybrať zo širokej ponuky vysoko kvalitných gumových autorohoží.  Najúčinnejšie je, keď okenné povrchy zotriete jeleňou kožou. Ak sa pokúsite rozmazať rosu na oknách rukami, bude odvlhčovanie menej účinné kvôli vrstve mastnoty, ktorá zostala na danom mieste. Tiež je dobré každé dva týždne použiť na vnútornú stranu okien odmasťovací prostriedok na sklo. Tvorbe pary teda môžete zabrániť alebo ho spomaliť vytvorením ochrannej vrstvy.

Jazda so zasneženým a zľadovateným čelným sklom je závažným dopravným priestupkom, keď  pred vodičom je sklo slabo očistené  v prípade nehody to môže mať vážne následky. Vyčistenie auto skiel nie je zvláštnym problémom a „nechuť“ môžete prekonať v krátkom čase, ak ste na ňu správne pripravení a máte po ruke všetky potrebné prostriedky. Okrem predných, bočných a zadných okien sa čistenie samozrejme týka aj zrkadiel. Pre dokonalú viditeľnosť je nevyhnutný aj dobrý stav a perfektná funkcia stieračov.

Je tiež na nás, aby sme sa bezpečne dostali domov k našej rodine, ktorá na nás čaká!