Skúšali a testovali sme vaničky do kufra.

Skúšali a testovali sme vaničky do kufra.

Skúšali a testovali sme vaničky do kufra. Oplatí sa ich zakúpiť? Akú vaničku si vybrať plastovú alebo gumenú, ktorá je výhodnejšia? 

Vanička do batožinového priestoru má byť podľa výrobcov užitočným doplnkom, ktorý  pomôže udržať poriadok v kufri, chráni čalúnený priestor od nečistôt aj fľakov a výrazne zjednoduší upratovanie. Je tomu ale naozaj tak? Pretože nám rukami prešli už tisíce rôznych vaní, rozhodli sme sa jednotlivé kusy poriadne otestovať. Tu sú výsledky testovania.

Skúška č.1. Chráni dostatočne čalúnenie? Oplatí sa vôbec vanička v kufri?

Prečo sú vane do kufra auta vhodné? Asi to poznáte. Či už veziete nákup, náradie alebo športové vybavenie, kobercová podlaha dostáva zabrať. Stačí ostrý predmet, špina alebo niečo vyliateho a čalúnenie prestáva vyzerať ako nové. Keď ale do kufra položíte ochrannú vaničku, a keď vám tam trebárs niečo vytečie, vyleje čokoľvek, čalúneniu na podlahe auta sa nič nestane. Vaničku z batožinového priestoru stačí vybrať, opláchnuť, utrieť a vrátiť späť na nepoškodenú podlahu kufra auta.

Odporúčania zo skúšaných a testovaných prípadov:

  • Rozbitá fľaša alkoholu v nákupnej taške - to je tak, keď zabudnete, čo veziete v kufri. Papierová taška rýchlo presiakla a alkohol  zostal vyliaty v batožinovom priestore. Drhnúť čalúnenie v kufri od rôznych vyliatych tekutín by ste teda nechceli.
  • Lyžiarky od snehu cestou zo svahu - chce sa vám po lyžovačke utierať lyžiarky od snehu a nechávať ich vyschnúť, skôr než ich hodíte do kufra? Nám tiež nie. Tak ich vždy vložíme do kufra, kde máme vaničku. Tá roztopený sneh udrží. Potom len vaničku vytiahneme, vylejeme roztopený sneh a je to.
  • Veci z plávania a nafukovací čln na dovolenke - aby mokré veci nezamokrili sedačky alebo koberec. S vaňou do kufra je to jedno. Pokiaľ ju občas umyjete, nemusíte sa báť do kufra rovno položiť mokré uteráky a napríklad aj nafukovací čln, z ktorého ešte odkvapkáva voda. Tiež aj mokrý dáždnik potrebuje v aute niekam odložiť.
  • Hrable a náradie cestou na chalupu – a ostré predmety na čalúnenej podlahe? Tiež sa nám to nepáči. S vaničkou to problém nie je. Tú len tak nepoškodíte, takže priamo v kufri rovno vozíme všetko a nič nepoškodíme a neriešime. Hlavne keď má vanička protišmykovú zónu, tá potom náradie počas cesty drží na mieste.
  • Viezli ste psa v kufri a cestou siuľavil na rôzne spôsoby - no čo, stane sa. A čo potom, keď sa neudrží a vykoná potrebu, alebo sa pozavracia. Občas to najhoršie zachytí deka, ktorú rovnako pod psa asi dáte. Ale už ste niekedy z podlahy kufra umývali psie zvratky? My od tej doby už vozíme psa v kufri jedine, keď je tam aj ochranná vanička. Tú akurát vyberiete, opláchnete pod prúdom vody a je hotovo. No a psa vlastne tiežvykúpať.

Skúškač.2. Je lepšie plastová, alebo gumená vanička?

Skúšali sme oba varianty, ale každá mala nevýhodu. Potom sme objavili výrobcu Aristar, ktorý robí vane z pružnej zmesi kaučuku a plastu, takže vanička je plastová a súčasne aj gumená. Spojila výhodu oboch materiálov a zároveň sa zbavila nevýhod či si zadovážiť plastové alebo len gumené vaničky. Je to obrovská výhoda a zároveň malý zázrak medzi vaničkami do kufra. Aspoň my sme z nej nadšení.

Plastová vanička do kufra

Výhody:

  • výborne zachováva svoj tvar 
  • vanička je veľmi ľahká
  • hlboké vaničky chránia celé dno kufra

Nevýhody:

  • nedá sa veľmi ohýbať
  • nedá sa ľahko zrolovať
  • je pravdepodobné jej prasknutie

Gumená vanička do kufra

Výhody:

  • je veľmi odolná
  • je ľahko ohýbateľná

Nevýhody:

  • má nižší lem preto je vanička plytšia
  • je podstatne ťažšia ako plastová

Plastovo - gumená alebo gumeno - plastová vanička  

Výhody:

  • je ľahšia (bežná hmotnosť je cca 2 kg)
  • je veľmi odolná
  • nepraská
  • vynikajúco drží svoj tvar
  • ľahko sa ohýba a zroluje
  • jej výška je akurátna, ani vysoká ani nízka 

Nevýhody:

  • zatiaľ sme pri testovaní vaničky nezistili

Skúška č.3. Pasuje vanička presne do batožinového priestoru?

Očakávali by ste, že všetky vaničky do kufra presne zapadajú, ak výrobca tvrdí? Snažili sme sa rôzne typy vaničiek od viacerých výrobcov. A pomerne veľa sme z nich odmietli. Niektoré vane aj praskali, ale hlavne  nesedeli na danú značku a model auta. A to je u vaničiek do kufra problém. Našťastie sme našli výrobcu, ktorého vaničky sú perfektné a presne pasujú do batožinového priestoru.

Spoločnosť Aristar vyrába vaničky, ktoré sú takmer nezničiteľné, majú protišmykovú zónu a na daný model auta sedí ako pokrievka na hrniec. Snažili sme sa testovaťna všetkýchznačkách a na rôznych modeloch áut a preto ponúkame len vaničky , ktoré v kufri vášho auta budú presne sedieť.Pokiaľ v nových verziách máte fixačné body od výrobcu na daný model auta z výroby, vieme vaničky dodať s fixačnými prvkami.

Skúška č.4. Prepúšťa, neprepúšťa? Udrží v vanička  rozliatu tekutinu?

Keď vám v kufri, unikne olej, alebo sa doláme dobrá fľaška, vanička tekutinu neprepustí. Odoláva chemickým látkam, nízkym a vysokým teplotám, lem vaničky, je vysoký asi 6 cm. Ak si do vaničky naschvál vylejete niekoľko vedier vody alebo nejakú agresívnu chemikáliu, čalúnenie a pod vaničkou zostane nepoškodené.

Prečo je dobré, keď vanička je vode odolná?

Väčšie nákupy - toto sa už prihodilo asi každému. Rozbitá fľaška, rozbité vajíčka, deravé veko na jogurtoch nebo vytečený šampón. Čistiť od týchto nečistôt čalúnený kufor nikomu neprajeme. Vanička to znesie všetko dohromady. A zase stačí vybrať, opláchnuť a vrátiť vaničku do kufra.

Zima, sneh a detský kočík – kočík zložíte do kufra, sneh z koliesok sa pomaly rozpustí a rozteká po kufra, ale našťastie zostane v ochranné vaničke. Cez zimu je plastovo-gumová vanička v kufri skoro povinnosť.

Cesta zo svahu po lyžovaní - lyžiarky, snowboard, mokré rukavice, z toho všetkého odkvapkáva roztopený sneh a nie práve čistý. Vaňa v kufri to ale v pohode udržia a vaše podlaha zostane v suchu

Vonku prší a v ruke mokrý dáždnik - kam rýchlo položíte dáždnik, keď v daždi nastupujete do auta? No jasné, väčšinou na zem na koberček vzadu alebo u spolujazdca. Keď máte gumové autokoberce, tak sa to dá. V kufri ale dáždnik nebude prekážať a vanička nepresiakne na čalúnenie kufra auta.

Na vodu s nafukovacím člnom - to idete so suchým člnom. Ale keď sa vraciate z vody a chcete mokrý čln zbaliť do kufra, vanička v batožinovom priestore vám ušetrí starosť s rozťahovaním igelitu, na ktorý by sa rovnako voda preliala na čalúnenie.

Kam s mokrým materiálom - akonáhle jazdíte k vode, či už sa kúpať, potápať alebo surfovať, vanička v kufri je skvelý odkvapkávač na každú mokrú vec. A vydrží aj tvrdšie zaobchádzanie.

Skúška č.5. Ako je na tom vaňa s odolnosťou? Nepraská?

Gumové vaničky nepraskajú. Pri testovaní sme nezistili žiadne poškodenia a nemali sme žiadnu reklamáciu na gumové vaničky. Plastové vane občas praskali. Plast je síce odolný materiál, ale nie je pružný, takže pri ohýbaní môže prasknúť. Chcelo to kompromis medzi plastovou a gumovou vaňou. A presne preto už predávame len gumovo-plastové vaničky do batožinového priestoru.

Pružná zmes gumy a plastu robí z vane odolného hybrida. Plastovo-gumová vaňa jednoducho nepraská. Akože nikdy. Skúšali sme to všemožne a museli by ste sa veľmi snažiť, aby ste vaňu zničili. Vaňu môžete i zrolovať pri posielaní poštou, aby nezabrala veľa miesta. Akonáhle ju rozbalíte, okamžite sa rozvinie do pôvodného stavu.

Skúška č.6. Oplatí sa mať vaňu s protišmykovou úpravou, alebo je to zbytočný komfort?

Priznajme, že plastovo-gumová vanička s protišmykovou vrstvou stojí o 6 až 7 eur viac než gumová vanička bez protišmyku. Používali sme dlhodobo oba typy. Pre, ktoré teraz dávame prednosť -tej protišmykovej a prečo?Rovnať veci v kufri alebo ich pripevňovať úponkami vás čoskoro prestane baviť. Tiež rovnako jazdiť zakaždým strašne opatrne, aby ste nemuseli počúvať, ako sa veci vzadu pohybujú sem a tam. Takže by ste si aj tak nakoniec k vaničke prikúpili protišmykovú podložku do kufra. A tá stojí navyše7 až 8 eur. Rozhodne sa ale nečistí tak ľahko, ako vaňa s protišmykovou úpravou. Takže keď si kupujete vaňu do kufra, odporúčame priplatiť si za vaňu s protišmykovou úpravou a zónou.

Skúška č.7. Čistí sa vaňa do kufra tak ľahko, ako sa hovorí?

Áno. Vyskúšali sme to za vás. Vaničku zo svojho auta môžete umývať vysokotlakovým čističom. Podľa nás je to najjednoduchší spôsob. Vaňu len vyberiete a opláchnete. Protišmyková vrstva satrochu nasiakne vodou preto je lepšie ju nechať vonku uschnúť, než vaničku umiestnime späť do kufra.

Skúška č.8. Je vaňa do kufra vhodná aj pre psov?

Pes menom Arthurkeď sa vezie v aute, tak na zadnej sedačke alebo v kufri. A vždy so sebou má svoju plyšovú hračku, alebo obľúbenú deku, aby mal zadok v teple. Nedávno mu ráno niečo nesadlo a cestou do práce keď ho pán viezol sa v kufri vyzvracal. Ako vymyť drhnúť vaničku –stačí ju vybrať, opláchnuť prúdom vody a vrátiť späť.Keď už vozíte svojho psa v kufri auta, odporúčame vám zadovážiť si vaničku . Na protišmykovej vrstve sa  to psovi nešmýka, takže sa mu pohodlne leží aj sedí. A keď sa náhodou zabudne so svojou potrebou alebo sa mu stane iná nehoda, nič sa nedeje, z čalúnenia by ste to čistili horko ťažko, z vaničky veľmi ľahko.

Skúškač. 9: Nízka, vysoká, hlboká vaňa - ktorú vybrať?

Záleží, čo vozíte, akým terénom jazdíte a ako veľmi potrebujete ochrániť celý batožinový priestor.

Nízka vaňa - sú väčšinou gumené vaničky, ktoré nemajú vysoký lem. Chráni dobre čalúnenie v kufri, ale úplne nezadrží väčšie množstvo vody, hlavne pri strmom stúpaní.

Hlboká–s vyšším okrajom môžu byť naopak plastové vane, tvrdý lem dobre drží tvar. Je z pružného materiálu,takéto vane bývajú ťažké a v kufri  nevyzerajú veľmi pekne. Preto je hlboká vanička zbytočná.

Ani hlboká, ani nízka, tak akurát - plastovo-gumenévaničky od Aristaru majú lem vysoký cca 6 cm. A podľa našich skúseností nám táto hĺbka vane vychádza ako najvhodnejšia. Pokiaľ si do kufra nevyleje väčšie  vody, vanička si poradí v intenciách normy. Pre bežné použitie takú vaňu odporúčame ako vhodný kompromis.

Skúška č.10. Originálne, alebo nieoriginálne - je rozdiel v kvalite?

Záleží na výrobcovi. Skúšali sme vane, ktoré boli lepšie ako originál, ale aj vaničky, ktoré boli kvalitou horšie. Samozrejme tie menej kvalitné nepredávame a zostali sme u výrobcu, kde za kvalitu môžeme z vlastných skúseností ručiť. U týchto vaní je rozdiel medzi nieoriginálnymi a originálnymi od výrobcu vozidla len v cene. Za originál dáte dvakrát až trikrát viac, to podľa našich skúseností lepšia voľba.