Viete čo riskujete, ak nebudete udržiavať technicky stav svojho auta?

Viete čo riskujete, ak nebudete udržiavať...

Viete čo riskujete, ak nebudete udržiavať technicky stav svojho auta?

Vedeli ste, že vzniknuté poruchy na autách sú na vine až vo výške 80% z dôvodu nedostatočnej alebo neúspešnej údržby a iba 20% poruchy sú spôsobené prirodzeným opotrebením. Takže pri pravidelnej údržbe by sa dalo takmer úplne zabrániť a predísť neočakávaným poruchám. Nevykonanie a nepravidelné vykonanie aktuálnych údržbárskych prác na vozidle, ktoré riadime, nebude zodpovedať požiadavkám na účasti v cestnej premávke a môže ohroziť premávku! Môžete dokonca čakať prísnu pokutu za evidentné opotrebovania na vozidle! Ak sa počas jazdy autom vyskytne technická porucha a dôjde k nehode, musíte faktúrami preukázať náležitú údržbu, že ste váš automobil zodpovedne riadili a ovládali. Preto, ak sa stane údržba aktuálnou, neponáhľajte sa, stojí za to vykonať servis autorizovaným spoločnosťami, alebo si nechať urobiť údržbu kompetentným odborníkom!

Uvádzame niekoľko príkladov oneskoreného servisu a ich dopadu:

Odklad kontroly brzdového systému - bezpochyby môže byť smrteľný! Stav bŕzd je zásadný, preto kontrolu brzdových doštičiek, brzdových kotúčov, brzdových bubnov a hladinu brzdovej kvapaliny, kontrolu účinnosti bŕzd nemožno v žiadnom prípade odkladať, pretože za ňu môžete zaplatiť životmi.

Funkciou tlmiča nárazov je tlačiť kolesá na cestu pre najlepšiu priľnavosť pneumatík na trakciu. V prípade poruchy sa zhorší riadenie vozidla a predĺži sa brzdná dráha. Nechcite tomu čeliť, tesne pred prechodom pre chodcov?

Oneskorenie výmeny rozvodovej reťaze / remeňa môže spôsobiť vážne zlyhanie motora. V dôsledku zanedbanej údržby môže dôjsť k pretrhnutiu rozvodovej reťaze / remeňa a zastaveniu pohonu medzi kľukovým a vačkovým hriadeľom a zastaveniu vozidla. To je mimoriadne nebezpečné!

Výmena žiaroviek pozrite sa, či máte stále dostatok náhradných žiaroviek? Do vážnej situácie sa môžete dostať, ak povedzme vyhoria obidve brzdové svetlá alebo ukazovateľ smerovky a už neexistuje žiadna náhradná! Z bezpečnostných dôvodov ich musíte čo najskôr doplniť!

Guma stieračov, ktorá v zimnom mraze obzvlášť nie je celkom funkčná, môže sa opotrebovať a vyčnievať, preto je vhodné ich skontrolovať a prípadne vymeniť. Počas jazdy stierače musia udržiavať čisté čelné sklo, aby ste mali dobrý výhľad na cestu!

Nevhodné pneumatiky vážne riziká podstupujete aj používaním nevhodných pneumatík. Policajt vás nemusí pokutovať za nesprávne použitie pneumatík mimo sezónu, ale nemusí to zostať bez následkov, keď budete v lete chodiť so zimnými pneumatikami, alebo naopak. Myslite na brzdnú dráhu! Ak sa kvôli tomu dostanete do problémov, poisťovateľ nemusí platiť, aj keď máte poistenie. Môže to byť problém, aj keď používate pneumatiku vhodnú pre sezónu, ale ich hĺbka dezénu je nižšia, ako stanovené normou. Neodkladajte výmenu pneumatík, pretože sa zahrávate s bezpečím seba, svojich spolucestujúcich a ostatných účastníkov cestnej premávky kvôli riziku pošmyknutia!

Technické kontroly ak sa nerešpektujete platnosť technickej kontroly vášho auta, aj keď je to riskantné pokute môžete uniknúť až do doby obnovenia technickej kontroly. Lenže keď naštartujete vozidlo, už nemôžete byť pokojní, pokiaľ ide o bezpečnosť cestnej premávky.

Aj keď sú to iba základné podmienky údržby všetci si musíte uvedomiť, že zanedbanie údržby vozidla je riskantná záležitosť. Začať zodpovedne jazdiť môžete iba s technicky bezpečným autom s bezpečnostnou výbavou, ktorá zodpovedá dopravným predpisom. Musíte urobiť všetko pre to, aby ste nespôsobili núdzový stav! Nielen kvôli pokute, ale kvôli sebe a pre svojich blízkych!