Vplyv farby auta na nehodovosť!

Vplyv farby auta na nehodovosť!

Vplyv farby auta na nehodovosť!

Chcete si po dôkladnom  zvážení kúpiť svoje nové auto a máte vybratú značku a typ , dnes si môžete vyberať podľa viacerých kritérií a jedným z nich je aj farba auta. Kritériá môžu zahŕňať primeranú cenu, vysokú kvalitu, bezpečnostnú výbavu a spotrebu atď. Aspektom výberu však môže byť vzhľad a tvar automobilu a môžu tiež ovplyvniť rozhodnutie o farbe. Mnoho ľudí sa nad tým usmieva, ale len preto, že nevie, aká dôležitá je farba vášho automobilu. Dalo by sa povedať, že je to vec vkusu, no je to aj otázka módy! Je to pravda, ale aký má vplyv farba vášho auta na okolie a čo všetko ovplyvňuje?

 

Farba môže zohrať bezpečnostnú úlohu pri predchádzaní nehodám

Vieme, že autonehoda je výsledkom niekoľkých nezávislých faktorov. Patria sem schopnosti a skúsenosti vodiča, technický stav vozidla, ale k nehode významne prispieva aj farba vozidla v závislosti od viditeľnosti a byť videný. 

Farba auta z hľadiska viditeľnosti:

• Biele a žlté vozidlá vrátane béžových a krémových si všimnete najskôr, bez ohľadu na  podmienky viditeľnosti. Sú dobre viditeľné za dažďa, hmly a súmraku pri západe slnka. Nie je náhoda, že sanitky sú biele a komunálne vozidlá žlté! A nie je náhoda, že biele farby sú jednou z najbezpečnejších farieb automobilov, pretože sa od svojho okolia najviac líšia. Nesplynú so  zeleňou lesa, so šedosťou asfaltu, a  rôznofarebnosti mesta. Samozrejme, výnimkou sú zasnežené oblasti, kde je do očí bijúca belosť, ale to pre nás nie je typické. Počas šera a  tmy od tmavých odtieňov sú v tomto ohľade určite vhodnejšie svetlejšie farby.

• Čierne a sivé autá sú veľmi ťažko spozorovateľné za menej viditeľných a  slabých svetelných podmienok, najmä v noci, pretože splývajú s vašim okolím. V hustom daždi sú takmer neviditeľné.

• Aj červené vozidlá sú viditeľné iba za denného svetla, sú menej viditeľné, keď sa zotmie.

Údaje z rôznych prieskumov ukazujú, že biele auto má večer takmer rovnaký počet nehôd ako cez deň, ale čierne má večer podstatne viac nehôd, ako za denného svetla. Tiež stojí za zmienku, že vás oči na cestách často klamú. Modré a zelené autá sa zdajú byť ďalej od skutočnej vzdialenosti, zatiaľ čo červené sa zdajú rýchlejšie a bližšie ako iné autá.

Farebnosť vozidiel z hľadiska štýlu jazdenia:

Farba vozidla za rôznych viditeľnostných podmienkach je iba jedným z faktorov pre bezpečnú jazdu. Za opatrné riadenie je zodpovedný vodič. Z hľadiska štýlu jazdy je však minimálne podľa psychológov rozhodujúca farebná voľba automobilu. Pozrime sa na niektoré z ich názorov na osobnostné črty vodičov v cestnej premávke:

• Väčšina vodičov bielych automobilov sú vyrovnaní, dodržujú pravidlá cestnej premávky, sú menej odvážni a menej agresívni na cestách.

• Väčšina ľudí v čiernych autách chce zapôsobiť na svoje okolie. Sú príliš sebavedomí a neboja sa  riskovať ako v živote tak aj na cestách. Medzi nimi nie sú neobvyklé ani prekročenia rýchlostí, jazdy v pruhu do protismeru a nedodržiavajú ohľaduplnosť voči chodcom.

• Červené autá riadia väčšinou sebavedomí ľudia, sú impulzívni, majú rýchly temperament a často ignorujú pravidlá cestnej premávky. Mnohí ich považujú za agresívnych vodičov.

• Vodiči, ktorí uprednostňujú modrú farbu, sú považovaní za zdržanlivých a premyslených, pričom dbajú na najmenšie detaily. Nikdy neriskujú, radi však pomôžu svojim problémovým rovesníkom v doprave. Vedľa nich sa môžeme cítiť bezpečne.

Každý má svoj vlastný názor na to, či súhlasí s postrehmi psychológov, alebo si myslí, že je to iba výmysel! Aj keď poisťovne popierajú, že by farba auta mala vplyv na výšku poistenia, ich štatistika poukazuje na úzku koreláciu medzi počtom nehôd a farbou automobilov a určite to stojí zato zapamätať si vplyv farby vozidla!

Farba vozidla ovplyvňuje aj jeho budúcu predajnosť:

Najbežnejšie farby vozidiel sú šedé sivé, nasledujú metálovo sivé, čierne, modré, červené a biele, pretože sa viacerým  ľuďom páči, nie je problém nájsť pre nich kupujúceho z druhej ruky. Rozhodne sa oplatí zvoliť si auto takej farby, ktorá si rokmi drží svoju hodnotu. Je zaujímavé, že žlté autá majú prvé 3 roky rekordne nízke odpisy, zatiaľ čo ich zlaté náprotivky počas týchto rokov stratia väčšinu svojej hodnoty.

Ťažko predateľné alebo špeciálne sfarbené vozidlá napr. jablkovo-zelené, ktorých krikľavý odtieň zodpovedá len málokomu. Predaj farebnejších automobilov, ktoré používajú ženy ako fialové, ružové, oranžové, je v ich ojazdenom veku problematickejší, majú však významnú výhodu v pri krádeží, pretože vďaka ich krikľavej farbe zločinci neradi riskujú.

Farba auta z hľadiska praktickosti:

• Existujú farby - vínové, strieborné metalízy, sivé metalízy rôznych odtieňov, na  ktorých sotva badať  vek, špinu a sú údajne ľahko umývateľné v autoumývarkách. Špina a škrabance sú najviac viditeľné na tmavých a  bielych farbách.

• Šedé, čierne a strieborné autá  sa dajú ľahko opraviť, pretože je ich najviac.

• Čierne autá sú v horúčavách ako sauna, naopak v letných horúčavách nie je o nič praktickejšie ako biele auto, pretože nepriťahuje teplo.

• Všetky nálepky a reklamy na bielych autách vyznejú dobre a pri ich realizácii sa nepožaduje ani príplatok.

V budúcnosti, keď cesty budú preberať autonómne vozidlá, môžeme očakávať viacej bielych automobilov, pretože laserový systém samoriadiacich automobilov lepšie vníma svetlo, najmä biele autá lepšie ako jeho tmavšie náprotivky.

Ak už auto máte alebo sa chystáte kúpiť  bez ohľadu na farbu, čakáme na vás v našom internetovom obchode so širokým výberom, ktorý vybaví vaše auto kvalitnými doplnkami, vďaka ktorým budete pohodlnejšie a bezpečnejšie jazdiť, či na bielom alebo čiernom aute!