Všetko o auto kobercoch sú praktickým a štýlovým pomocníkom pre vaše auto

Všetko o auto kobercoch sú praktickým a...

Všetko o auto kobercoch sú praktickým a štýlovým pomocníkom pre vaše auto

Auto koberčeky sú v interiéri tým najviac skúšaným prvkom v aute - či je zima, alebo leto, nech sa človek akokoľvek snaží, ich povrch dostáva už pri mierne zhoršených poveternostných podmienkach poriadne zabrať. Dve tri sezóny to väčšinou žiadny problém nie je, po nejakej dobe však je ich opotrebenie vidieť na prvý pohľad: fľaky, ošúchaný textil, poškriabaná a droliaca sa guma.

 

Výmena autokobercov zaberie maximálne len niekoľko minút. Najťažšie na celej výmene je rozhodnutie, z akého materiálu by nové auto doplnky mali byť vyrobené. Z praktickej gumy, alebo zo štýlového textilu? Obe možnosti majú niečo do seba.

S výberom správneho typu kobercov sa vám pokúsime poradiť v nasledujúcich blogoch:

Gumené autokoberce

Gumový autokoberec  je praktický doplnok v aute. kvapaliny, sneh, posypová soľ, blato, prach, štrk ani čokoľvek iné s ním len tak nezamáva. Kedykoľvek sa navyše nejaké to znečistenie objaví, koberec stačí vytiahnuť, vytrepať, poprípade jednoducho opláchnuť vodou a utrieť do sucha. Práve odolnosť voči tekutinám je jednou z hlavných predností gumových autokobercov. Materiál nenasiakne ani nepresiakne na čalúnenie, výhodou je aj vzorka komplikujúca prelievanie tekutiny, vyšší okraj zase znemožňuje pretečenie na podlahu auta. Už štandardné 1-2 centimetre sú absolútne dostatočné, u vozidiel pohybujúcich sa v náročnejších podmienkach je možné siahnuť pokojne po okrajoch vyšších.

Čisto gumový povrch by asi nemal úplne ideálne trenie, spomínaná vzorka ale poslúži aj ako skvelý proti sklz. Pri výbere správneho koberca určite nie je od veci venovať pozornosť materiálu. Čisto gumené autokoberce sa viac krútia a nemusia správne držať tvar, umelohmotné autokoberce zase majú tendenciu praskať. Z týchto dôvodov vám ponúkame to najlepšie z oboch materiálov - gumené koberce s prímesou PVC, ktoré týmito neduhmi netrpia.Aké sú nevýhody týchto autokobercov? Snáď len ľahko obmedzená farebná paleta v odtieňoch šedej a čiernej. Celkovú vizuálnu stránku ale dnes má už väčšina gumových kobercov zvládnutú veľmi dobre, výrobcovia ako český Rigum dokonca experimentujú s dizajnovými tvarmi vzoriek.

Výhody:

 • Dlhá životnosť kobercov
 • Odolnosť voči väčšine znečisteniu
 • Odolnosť voči vode
 • Jednoduché čistenie
 • Koberce majú protisklzové vlastnosti

Nevýhody:

 • Obmedzená farebná paleta

Textilné autokoberce

Slová, ktoré charakterizujú textilné autokoberce a to je: pohodlie a štýl.

Textilné autokoberce sú jedinečné na pohľad i na dotyk nohami, výmena za nové sa dá prirovnať k prvému spaniu v novo potiahnutých perinách. Zmení sa interiér vozidla, ktorý zrazu teplejší, domáckejší a elegantnejší.U textilných autokobercov je navyše možné viac varírovať s farebnosťou  i vzorom výšivky, niektorí výrobcovia dokážu dokonca vyšiť na kobercelogo na želanie alebo výšivky s iniciálami. S istotu môžeme odporučiť samozrejme klasickú čiernu hodiacu sa snáď do úplne každého auta.

Textilné koberce nie je úplne vhodné vystavovať tekutinám, bahnu a podobným nečistotám. Vysávač a odstraňovač škvŕn si poradia s veľa nečistotami.  Mestský prach alebo kamienky ale nevadia, lebo textilné autokoberce je samozrejme možné jednoducho vytiahnuť a vyklepať.U luxusnejších vozidiel do mesta je preto výber celkom jednoznačný, textilné koberce v týchto prípadoch dávajú rozhodne zmysel.

Výhody:

 • Vyzerajú jedinečne
 • Príjemné na dotyk nohami
 • Dostupnosť viac farebných kombinácií

Nevýhody:    

 • Náročnejšie čistenie
 • Riziko trvalého znehodnotenia

Koberce sú presne šité na mieru

Ak máme jasno v preferovanom materiály, zostáva posledná vec k vyriešeniu,univerzálny, alebo koberec na mieru? My v tom máme úplne jasno.

Na trhu je možné zaobstarať si univerzálne autokoberce z oboch materiálov - v takom prípade je ale na majiteľovi vozidla, aby si finálny tvar vyrezal a sfinalizoval podľa potreby. Čo je však kameň úrazu, aj tí najšikovnejší z nás sa len ťažko vyrovnajú presnosti laseru. A každý nepresný milimeter ovplyvní správnu funkciu koberca.

Koberce na mieru sú naproti tomu úplne presné, odpadá tak potreba čokoľvek rezať, strihať alebo inak upravovať. Celý proces obnáša len vybalenie a umiestnenie do priestoru na podlahu. Vďaka výroby kobercov na mieru je navyše možné dodržať presné umiestnenie fixačných bodov.Jediným argumentom pre univerzálne autokoberce tak zostáva len nižšia cena, ktorá sa dnes už veľmi nelíši. Podľa náss ohľadom na prácnosť a nepresnosti u univerzálnych kobercov tých pár eur navyše za to nestojí.Gumené aj textilné autokoberce zoradené podľa jednotlivých značiek a výrobcov nájdete na našej web stránke carcarpit.sk.

Naše ďalšie odporúčania

Príjemné a praktické prednosti oboch materiálov je samozrejme možné kombinovať. Vďaka jednoduchej výmene nie je žiadny problém používať na jar a v lete koberce textilné, na jeseň a v zime ich potom vymeniť za koberce gumené.Niektorí výrobcovia koberce parfumujú. Znie to možno zvláštne, výsledok je veľmi pôsobiví, pretoodporúčame vyskúšať napríklad koberce značky Gledring, ktoré voňajú naozaj príjemne.

Podobnú úlohu ako autokoberce plnia v batožinovom priestore vaničky do kufra. Na našej stránke nájdete vaničky do kufra pasujúce pre väčšinu značiek a modelov vozidiel na slovenských cestách.

Ak sme vám na niečo nezodpovedali, s výberom auto doplnkov radi poradíme tiež osobne. Stačí nám v pracovnej dobe zavolať na číslo +421 904 033 167a spoločne vyberieme to najlepšie riešeniealebo napísať na kofin@autorohoze.eu